Trwa ładowanie...
d31k9lh

Szklarska Poręba: rowery w roli głównej

(Inf. własna)

d31k9lh
d31k9lh

Kolarstwo ekstremalne, maraton dla wytrwałych, pokazy grup trialowych i BMX oraz najdziwniejsze konkursy z rowerami w roli głównej - tak w dużym skrócie wygląda program piątego już Festiwalu Rowerowego Żywiec Bike Action w Szklarskiej Porębie (17-19 sierpnia). Spotkanie w tym czasie planują również kolarze - internauci z grupy dyskusyjnej pl.rec.rowery.

Dual - dwóch zawodników na jednym torze (Archiwum BA)
Źródło: Dual - dwóch zawodników na jednym torze (Archiwum BA)

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi w piątek (17 sierpnia) o godz. 10.00. A potem już same atrakcje... W pierwszy dzień imprezy na starcie staną dualowcy. Ich cel? Czym szybciej, tym lepiej. W skrócie chodzi o to, by dwóch zawodników na jednym pochyłym torze jak najszybciej zjechało ze startu do mety. Tor usłany jest uskokami, bandami, skoczniami i dołami, a zawodnicy, by wygrać, gotowi są na wszystko...

Setki uczestników maratonu 2000 (Archiwum BA)
Źródło: Setki uczestników maratonu 2000 (Archiwum BA)

W sobotę (18 sierpnia) ścigać się będą maratończycy. Jak poinformował Wirtualną Polskę Miłosz Sajnog z biura prasowego festiwalu, organizatorzy spodziewają się blisko 900 zawodników. Łatwo nie będzie - łączna suma przewyższeń na trasie wynosi 2 tys. m, a jej odcinki górskie na pewno dadzą się maratończykom we znaki.

d31k9lh

A w międzyczasie dla tych, którzy kolarstwo wolą oglądać niż uprawiać, przeprowadzone zostaną wymyślne konkursy. Zmierzyć się będzie można np. w trzymaniu ciężkiego roweru w powietrzu bądź ciągnięciu kłody. Obejrzeć będzie można jak najlepsi skaczą na swoich maszynach nad poprzeczką, wykonują akrobacje w powietrzu bądź po rozpędzają się i... lądują w zbiorniku z lodowatą górską wodą.

Zjazd - ekstremalna wersja kolarstwa (Archiwum BA)
Źródło: Zjazd - ekstremalna wersja kolarstwa (Archiwum BA)

Tymczasem przedsmak imprezy już w najbliższą niedzielę (12 sierpnia) - Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Nokia 2001 w downhillu, czyli najbardziej ekstremalnej wersji kolarstwa. Przeciętny widz, patrząc na zjazdowców, ma wrażenie, że ogląda zdeformowaną wersję wyścigów rowerowych, które już nic wspólnego z rowerem nie mają. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od zjazdu wszystko się zaczęło, że każdy "góral" zawdzięcza swoje istnienie właśnie zjazdowi - czytamy na stronie internetowej Bike Action.

Jak wyjaśnia jeden z zawodników, chodzi po prostu o to, by w jak najkrótszym czasie pokonać trasę, koniecznie w dół: W tym sporcie najważniejsze jest dobre przygotowanie fizyczne, ale i psychiczne. Liczy się również technika oraz umiejętność opanowania szalejącej adrenaliny, której podczas kilkuminutowej jazdy w dół przybywa ogromna ilość.

Joanna Skrzypczak (WP)

Zobacz także:
w bikeaction.pl: V Festiwal Rowerowy Żywiec Bike Action
w festiwal.bikeaction.pl: IV Międzynarodowy Festiwal Rowerowy Żywiec Bike Action
w szklarskaporeba.prv.pl: Informacje o Szklarskiej Porębie
w sport.wp.pl: Kolarstwo

d31k9lh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31k9lh
Więcej tematów