Trwa ładowanie...
prezydent
13-06-2007 15:00

Szimon Peres wybrany na prezydenta Izraela

Parlament Izraela wybrał 83-letniego Szimona Peresa na nowego prezydenta kraju.

Szimon Peres wybrany na prezydenta IzraelaŹródło: AFP
d2a3esm
d2a3esm

Jak podała miejscowa telewizja, do wyboru noblisty i weterana izraelskiej polityki z centrowej partii Kadima doszło w drugiej rundzie głosowania, w której Peres był jedynym kandydatem.

Głosowanie było tajne; "za" opowiedziało się 86 deputowanych 120- miejscowego Knesetu. 23 było przeciw. Wrzucono też osiem pustych i dwie nieważne karty.

Obaj konkurenci Peresa z pierwszej rundy - reprezentant prawicowego ugrupowania Likud Reuwen Riwlin i deputowana Izraelskiej Partii Pracy (Awoda) Colette Awital - zrezygnowali z dalszej walki, gdy Peres uzyskał poparcie 58 posłów. Za Riwlinem głosowało 37 deputowanych, a za panią Awital - 21.

d2a3esm

Szimon Peres jest dziewiątym prezydentem państwa Izrael - ogłosiła po głosowaniu przewodnicząca Knesetu Dalia Icyk, pełniąca obecnie funkcję szefa państwa w związku z urlopem prezydenta Mosze Kacawa.

Funkcja prezydenta Izraela sprowadza się głównie do wykonywania funkcji ceremonialnych.

Kadencja Kacawa upływa w lipcu. Jednak od stycznia prezydent przebywa na urlopie i zawiesił pełnienie swych obowiązków w związku ze skandalem obyczajowym. Na prezydencie ciążą zarzuty o przestępstwa na tle seksualnym.

Urodzony w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perski, Peres od 50 lat aktywnie działa w izraelskiej polityce. Był już m.in. premierem, miał kilka tek ministerialnych, a w tej chwili zajmuje stanowisko pierwszego wicepremiera.

W 1994 roku z Icchakiem Rabinem i Jaserem Arafatem Peres otrzymał pokojową nagrodę Nobla za porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami, które ostatecznie doprowadziły do Porozumień z Oslo i tym samym uznania Autonomii Palestyńskiej.

Wraz z premierem Ehudem Olmertem i Arielem Szaronem w 2005 założył partię Kadima.

d2a3esm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a3esm
Więcej tematów