Szef WHO ostrzega: Omikron może zakażać ludzi, którzy już przeszli COVID-19
W Polsce i na świecie drastycznie szybko rośnie liczba przypadków zakażeń Omikronem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed wysoką zakaźnością wariantu. Szef instytucji Tedros Adhanom Ghebreyesus oznajmił, że uważać powinni wszyscy, nawet ludzie, którzy już przeszli COVID-19.
Od pojawienia się wariantu Omikron naukowcy najbardziej skupili się właśnie na tej mutacji koronawirusa. Ustalono już, że może być wysoce zakaźny, a, zakażenia coraz częściej dotyczą ludzi młodych, łączni z dziećmi. Jak na tle tych niepokojących informacji mają się szczepienia bądź ozdrowieńcy?
Omikron może zakażać zaszczepionych i ozdrowieńców
Tedros Adhanom Ghebreyesus, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia, oznajmił, że Omikron może łatwiej zakażać osoby zaszczepione. Naukowcy WHO mają już konkretne dowody na to, iż nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może zakażać również ludzi, którzy przeszli już COVID-19.
– Jeśli wariant Omikron całkowicie wymknie się szczepionkom, stanie się praktycznie innym wirusem i będzie to pandemia B – ocenił Guido Rasi, włoski ekspert, były dyrektor krajowej, a następnie Europejskiej Agencji Leków w telewizji RAI.
Dobrej myśli są jednak naukowcy koncernu Moderna. Ostatnie badania wykazały, że w porównaniu z podstawowym, dwudawkowym cyklem szczepień, dawka przypominająca zwiększyła poziom przeciwciał 83-krotnie.
Skąd wziął się wariant Omikron?
Wariant Omikron (B.1.1.529) został po raz pierwszy odkryty w Republice Południowej Afryki 24 listopada 2021 roku. 26 listopada niezależna grupa ekspertów TAG-VE sklasyfikowała Omikron jako wariant budzący obawy (VOC). Z dużej liczby mutacji, które zidentyfikowano w budowie wirusa, wynika, że jest on bardziej zakaźny niż dotychczas poznane warianty SARS-CoV-2. Cały czas trwają intensywne badania, ale wiadomo już, że Omikron nie jest wariantem szczepu Delta.
Źródło: WHO/Wprost Zdrowie