Trwa ładowanie...
d5u0yex

Szef unijnej dyplomacji poirytowany biernością państw członkowskich

Josep Borrell stwierdził, że "Unia Europejska powinna działać zamiast komentować i wyrażać zaniepokojenie". Zaznaczył, iż w momentach kryzysowych oczekuje konkretnych strategii, a nie bierności oraz wyrażania opinii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hiszpański polityk Josep Borrell.
Hiszpański polityk Josep Borrell. (East News)
d5u0yex

Podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przypomniał, że już w poniedziałek szefowie MSZ państw członkowskim spotkają się w Brukseli. Rozmowy mają dotyczyć planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu - zaproponowanego przez Donalda Trumpa.

Borrell podkreślił, że gdy Stany Zjednoczone podejmują konkretne działania, Unia Europejska pozostaje bierna. - Europa powinna pobudzić w sobie apetyt na władzę, chęć do działania, do prawdziwego działania, a nie do komentowania i mówienia codziennie, że jesteśmy zaniepokojeni, bardzo zaniepokojeni, niezwykle zaniepokojeni - ironizował polityk.

Urzędnik UE stwierdził, że państwa członkowskie powinny być w stanie zaoferować coś lepszego niż USA. Zaznaczył, że krytykowanie rozwiązań przedstawianych przez Donalda Trumpa nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdy samemu nie ma się nic ciekawego do zaoferowania.

d5u0yex

Wcześniej duże emocje na konferencji wzbudziło również wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polityk stwierdził bowiem, że Unia Europejska powinna zmienić strategię wobec Rosji i nawiązać z nią bliższe relacje. Co ważne, zaproponował to, chociaż Kreml nie godzi się na żadne ustępstwa ze swojej strony, choćby związane ze sprawą Krymu.

Zobacz też: Prezydent będzie towarzyszył premierowi w Rosji? Cięta riposta rzecznika Andrzeja Dudy

Josep Borrell to działacz Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2004–2007, a od 2019 roku wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

d5u0yex

Źródło: pb.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5u0yex

Podziel się opinią

Share

d5u0yex

d5u0yex
Więcej tematów