Trwa ładowanie...

Szef sztabu Czech gen. Řehka: Wojna Rosja-NATO nie jest niemożliwa

Generał Karel Řehka, szef Sztabu Generalnego Armii Republiki Czeskiej, uważa, że istnieje możliwość wybuchu wojny między Rosją a NATO. – Wojna między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim, która jest dla nas najgorszym scenariuszem, nie jest niemożliwa – oświadczył Řehka w rozmowie z czeskimi mediami.

Karel ŘehkaKarel ŘehkaŹródło: Flickr, fot: Gatis Diezins
d334e9o
d334e9o

– Republika Czeska jest członkiem NATO, a to przynosi korzyści, ale też nakłada pewne obowiązki. Dlatego, jeśli wybuchnie wojna, duża liczba czeskich żołnierzy włączy się do walki zgodnie z planami Sojuszu – zapowiedział generał Řehka w poniedziałek na konferencji poświęconej bezpieczeństwu wewnętrznemu w Izbie Deputowanych. Według niego przygotowanie i odstraszanie wroga jest niezbędne, aby zapobiec takiemu scenariuszowi.

Czeski dowódca podkreślił, że plany rozwoju wszystkich resortów rządu Czech i wszystkich sił bezpieczeństwa muszą uwzględniać działania na wypadek wojny.

– Pozostali żołnierze, którzy nie braliby udziału w działaniach poza granicami kraju, nadal działaliby w Czechach, zapewniając logistykę, ruchy wojsk, przeloty, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i korytarzy tranzytowych z zachodu zarówno do Polski i krajów bałtyckich, jak i na południowy wschód do Czarnego Morze – dodał.

d334e9o

Podkreślił, że biorąc pod uwagę doświadczenia wojny Rosji z Ukrainą, konieczne jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego, a w szczególności jak najszybsze zmniejszenie zależności kraju od rosyjskich dostaw energii. Ostrzegł też przed uzależnieniem Czech od Chin w dziedzinie telekomunikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gigantyczna eksplozja na froncie. Celem rosyjski skład amunicji

Řehka: "Kontrofensywa Ukrainy niekoniecznie zmieni sytuację"

W zeszłym tygodniu Řehka powiedział, że nadchodząca kontrofensywa sił ukraińskich przeciwko Rosji może jednak nie zmienić diametralnie sytuacji na polu bitwy i wezwał do przygotowania się do przedłużającej się wojny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d334e9o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d334e9o
Więcej tematów