Szef „Solidarności” na czacie
Górnicy protestują na ulicach Warszawy, Wagon SA ma ogromne kłopoty finansowe, pielęgniarki wciąż nie otrzymały obiecanych podwyżek... Jakie wobec tych palących problemów społecznych jest stanowisko „Solidarności”? Zapytaj Janusza Śniadka, przewodniczącego Komisji Krajowej, który w czwartek o godz. 9.30 będzie gościem Wirtualnej Polski.
Janusz Śniadek do 1989 roku pracował na stanowisku projektanta w Biurze Konstrukcyjnym Stoczni. W 1989 roku został wybrany na stanowisko przewodniczącego Komisji Zakładowej "S" Stoczni Gdynia. Tę funkcję pełnił przez trzy kadencje do roku 1998. W kadencji 1992-1995 był członkiem Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
W roku 1995 Śniadek został członkiem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w której od 1997 roku powierzono mu funkcję wiceprzewodniczącego. W czerwcu 1998 r. został wybrany na przewodniczącego zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".
Spytany o swój największy życiowy sukces, Janusz Śniadek odpowiedział, że jest to sfinalizowanie budowy pomnika Ofiar Grudnia przy Urzędzie Miejskim w Gdyni oraz odzyskanie skonfiskowanych pieniędzy (milion starych złotych) Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Grudnia '70, za które kupiono sprzęt dla Szpitala Miejskiego w Gdyni, dla Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Innym osiągnięciem jest też powołanie Fundacji Zdrowia "Solidarności", która wyposażyła m.in. stoczniową przychodnię w najnowszy sprzęt specjalistyczny.
Janusz Śniadek jest również wiceprzewodniczącym Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych i przewodniczącym zespołu KK ds. polityki zagranicznej, integracji europejskiej i MOP.