Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski z wizytą w Kijowie
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w Kijowie z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem, wicepremierem Wołodymyrem Hrojsmanem oraz nowym ministrem spraw zagranicznych Pawło Klimkinem. Omówiono sytuację na Ukrainie w kontekście decyzji, które podejmie środowa Rada Europejska w Brukseli. - Były to dramatyczne rozmowy - stwierdził min. Sikorski.
16.07.2014 | aktual.: 16.07.2014 07:22
- Były to dramatyczne rozmowy, bo giną setki ukraińskich żołnierzy, są setki rannych. Według ich słów miliony Ukraińców są niejako zakładnikami separatystów, którzy wojskowo opanowali zamieszkane przez nich tereny - mówił Sikorski. - Po kilku tygodniach nadziei na deeskalację, sytuacja w niektórych regionach kraju jest coraz gorsza - zwraca uwagę.
Największe obawy wzbudzają zwłaszcza kolejne dostawy broni dla prorosyjskich separatystów, w tym ciężkiego sprzętu i zaawansowanych rakiet ziemia-powietrze, którymi obrót jest ściśle reglamentowany w prawie międzynarodowym.
Omówiono aktualną sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie, kwestie związane z ratyfikacją i implementacją Umowy Stowarzyszeniowej Unia Europejska-Ukraina oraz sprawy z zakresu agendy dwustronnej.
Minister Radosław Sikorski wyraził oczekiwanie na jak najszybsze ratyfikowanie przez Ukrainę, wzorem Mołdawii, umowy stowarzyszeniowej z UE. Zapewnił także, że Polska nie będzie zwlekać z ratyfikacją umowy. Strona ukraińska przedstawiła aktualny stan spraw w zakresie wdrażania reformy konstytucyjnej, w tym decentralizacyjnej oraz walki z korupcją.
Gospodarze podziękowali za wsparcie techniczne, którego Polska udziela w zakresie reformy decentralizacyjnej. W szczególności w przygotowaniu projektów ustaw, które stworzą na Ukrainie system samorządowy podobny do wprowadzonego w Polsce w latach 90.
Podjęto także temat realizacji spraw dotyczących współpracy bilateralnej. Minister Sikorski podziękował stronie ukraińskiej za częściowe odblokowanie sprawy embarga na import polskiej wieprzowiny. Wyraził zarazem oczekiwanie, że także kwestia zakazu importu z Polski bydła rzeźnego i wołowiny zostanie wkrótce rozwiązana.
Jednym z omówionych punków była także kwestia jak najszybszego uruchomienia Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży w celu nawiązania systemowej i obopólnie korzystnej współpracy w tej dziedzinie, stypendiów dla studentów z Ukrainy wschodniej i pomocy w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w przemyśle górniczym.