Nocna rozmowa. Mocne słowa z Pentagonu
Szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił w rozmowie telefonicznej wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka o "żelaznym" zobowiązaniu USA do obrony Polski - podał amerykański resort. Ponadto wyraził gotowość do pomocy w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety w Przewodowie.
Jak podał rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder, obaj ministrowie omówili "obecną sytuację bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym doniesienia o uderzeniu rakietowym na polskim terytorium".
"Żelazne zobowiązanie do obrony Polski"
"Sekretarz Austin zapewnił ministra Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski i gotowości Departamentu Obrony, by pomóc Polsce w dochodzeniu w sprawie incydentu" - napisał Ryder w oświadczeniu.
W środę Błaszczak i Austin ponownie odbędą rozmowy w ramach wirtualnego spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy z udziałem ministrów 50 krajów wspierających Ukrainę.
Eksplozja w Przewodowie
- Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Służby wyjaśniają okoliczności - potwierdził we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller. - Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych. Zdecydowaliśmy o tym, by podjąć się weryfikacji, czy zachodzą przesłanki, aby uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego - dodał.
Wcześniej rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder przekazał, że "nie może potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski". Jak dodał, władze Departamentu Obrony USA podchodzą do doniesień poważnie, a USA jasno deklarowały, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.
Źródło: PAP
"Ta niewielka wieś jest na językach całego świata". Relacja Wirtualnej Polski z Przewodowa
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski