Trwa ładowanie...
16-11-2009 14:55

Szef niemieckiego MSZ przeciw Steinbach

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle potwierdził, że nadal jest przeciwny wejściu przewodniczącej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach do władz fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

Szef niemieckiego MSZ przeciw SteinbachŹródło: AFP, fot: DDP/MICHAEL GOTTSCHALK
d3rrqny
d3rrqny

Westerwelle, po posiedzeniu kierownictwa swej partii w Berlinie podkreślił, że fundacja, która stworzy w stolicy Niemiec ośrodek muzealno-dokumentacyjny poświęcony wysiedleniom Niemców, służyć ma pojednaniu, - dlatego jako minister spraw zagranicznych nie mogę podejmować decyzji, które stoją w sprzeczności idei pojednania - i ich nie podejmę - oświadczył szef niemieckiego MSZ. Jak dodał, ze względu na historię stosunki niemiecko-polskie są wystarczająco trudne.

Jego zdaniem problematyczne jest to, że w latach 90. Erika Steinbach jako posłanka CDU głosowała w Bundestagu przeciwko uznaniu granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie. "Nie można poddawać granicy w wątpliwość, nawet tylko teoretycznie" - ocenił.

We wtorek we Frankfurcie zbiera się prezydium Związku Wypędzonych, by przedyskutować kwestię nominowania Eriki Steinbach do rady fundacji. Jej kandydaturę na jedno z trzech przysługujących Związkowi miejsc w tym gremium zgłoszono już na początku roku. BdV wycofał się jednak z tej nominacji wobec protestów Polski oraz współrządzącej wówczas Niemcami Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Miejsce Steinbach pozostało nieobsadzone. BdV liczył, że po wrześniowych wyborach i zmianie układu rządzącego ponownie deleguje szefową Związku do władz placówki.

Sama Steinbach sugerowała w niedzielę, że BdV może odłożyć decyzję, by dać koalicji rządzącej czas na znalezienie kompromisu.

d3rrqny

Temat udziału Eriki Steinbach we władzach muzeum wypędzeń może być tematem dwudniowego zamkniętego posiedzenia rządu niemieckiego na zamku w Mesebergu niedaleko Berlina, które odbędzie się we wtorek i środę.

Rzecznik rządu powiedział w poniedziałek, że gabinet Angeli Merkel rozważy tę sprawę dopiero po decyzji BdV. Zgodnie z ustawą rząd zatwierdza skład rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

Steinbach ma poparcie ze strony bawarskiej chadecji CSU. Szef tej partii Horst Seehofer ostrzegł w miniony weekend, że jeśli Westerwelle zawetuje powołanie przewodniczącej BdV do władz fundacji, sprawa ta obciąży współpracę w ramach nowej koalicji. Seehofer zażądał także od kanclerz Angeli Merkel (CDU), by poparła Erikę Steinbach.

d3rrqny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rrqny
Więcej tematów