Szef niemieckiego MSW: zmienić konstytucję, by móc zestrzelić porwany samolot
Niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble (CDU) chce wprowadzić do niemieckiej konstytucji zmiany, które pozwoliłyby władzom na zestrzelenie samolotu pasażerskiego uprowadzonego przez terrorystów w celu dokonania zamachu, jak we wrześniu 2001 roku w USA.
Schaeuble powiedział w Berlinie, że jego propozycja została uzgodniona ze specjalistami, a jej dalszy los jest uzależniony od decyzji politycznej. Jeżeli chce się uregulować ten problem, to można to zrobić właśnie w ten sposób - dodał.
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w lutym ubiegłego roku uznał, że ustawa dopuszczająca możliwość zestrzelenia samolotu uprowadzonego przez terrorystów jest sprzeczna z konstytucją, i anulował obowiązujący od roku przepis. Prezes sądu Hans-Juergen Papier powiedział wówczas w uzasadnieniu, że ustawa narusza prawo do życia i gwarancje godności człowieka.
Autorzy opracowanego w resorcie spraw wewnętrznych projektu wprowadzili termin: "sytuacja zbliżona do obrony w czasie wojny". Taką sytuacją byłoby właśnie uprowadzenie samolotu przez terrorystów. W takich przypadkach obowiązywałyby przepisy wojennego prawa międzynarodowego, szczególnie zasady Konwencji Genewskiej dotyczące ochrony ofiar konfliktów zbrojnych. Aby zapobiec jeszcze większej tragedii, dopuszczalne byłoby zestrzelenie uprowadzonego samolotu, a więc także zabicie niewinnych pasażerów znajdujących się na pokładzie.
Jacek Lepiarz