Trwa ładowanie...

Szef MSZ Ukrainy: jesteśmy gotowi na kolejne rozmowy z Rosją

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył, że Kijów jest gotów na kolejną rundę rozmów w Genewie w celu deeskalacji kryzysu politycznego, o ile Rosja będzie popierać wybory prezydenckie na Ukrainie, planowane na 25 maja.

Share
Szef MSZ Ukrainy: jesteśmy gotowi na kolejne rozmowy z Rosją
Źródło: PAP/EPA, Fot: Hans Punz
d3mbb93

- Jeśli Rosja będzie gotowa zaangażować się na rzecz poparcia tych wyborów (...) i wyeliminować poparcie dla elementów ekstremistycznych na Ukrainie, to jesteśmy gotowi na taką rundę spotkań - powiedział na konferencji prasowej w Wiedniu, gdzie odbyło się posiedzenie Komitetu Ministrów Rady Europy.

Ukraiński minister podkreślił, że poparcie jego rządu dla kolejnej rundy rozmów w Genewie, zależy od gotowości wszystkich stron do wdrożenia wszystkich ustaleń, jakie zostałyby tam zawarte.

d3mbb93

- Priorytetem dla Ukrainy jest jednak przeprowadzenie wyborów prezydenckich - zaznaczył.

Wcześniej szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa dopuszcza możliwość nowych rozmów w sprawie ukraińskiego kryzysu. Ocenił jednak, że bez udziału południa i wschodu Ukrainy i bez wdrożenia wcześniejszych ustaleń nie mają one sensu.

Ławrow, który także przebywał w Wiedniu, oświadczył też, że czymś "niezwykłym" byłoby przeprowadzenie wyborów na Ukrainie, gdy wojsko jest tam wykorzystywane przeciw cywilom.

17 kwietnia w Genewie szefowie dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i UE podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do działań na rzecz deeskalacji ukraińskiego kryzysu. Dotychczas nie odnotowano jednak żadnych postępów.

d3mbb93

Zgodnie z dokumentem separatyści na wschodzie kraju powinni złożyć broń, opuścić zajęte instytucje państwowe oraz oczyścić z barykad ulice i place. Władze ukraińskie zobowiązały się ze swej strony m.in. do przeprowadzenia przejrzystej reformy konstytucyjnej, decentralizacji władzy i wszczęcia szerokiego dialogu ze społeczeństwem, który uwzględniałby postulaty mieszkańców wszystkich regionów kraju.

d3mbb93

Podziel się opinią

Share
d3mbb93
d3mbb93
Więcej tematów