Trwa ładowanie...

Szef MSZ ocenił ryzyko wybuchu wojny. Dawno nie było tak źle

W czwartek Polska oficjalnie objęła przewodnictwo w OBWE. Szef MSZ Zbigniew Rau w przemówieniu wygłoszonym z tej okazji nawiązał do ostatnich napięć w relacjach krajów Zachodu z Rosją. Według niego, ryzyko wybuchu wojny na obszarze OBWE jest największe od 30 lat.

Share
Szef MSZ ocenił ryzyko wybuchu wojny. Dawno nie było tak źle Szef MSZ ocenił ryzyko wybuchu wojny. Dawno nie było tak źle Fot: TOMS KALNINS
d19wd43

Minister wystąpił na forum Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jak mówił, zagrożenie "poważną eskalacją militarną" w Europie Wschodniej wzrasta od kilku tygodni. Szef MSZ nawiązał do historii Polski, przypominając, że w przeszłości nasz kraj wielokrotnie musiał stawiać czoła "imperialnym aspiracjom sąsiadów".

- Ponieważ jesteśmy narodem o traumatycznej historii, który bardzo skorzystał na pokoju w Europie, doskonale wiemy, które propozycje służą pokojowi, a które mu zagrażają. Będziemy dzielić się tym doświadczeniem podczas naszego przewodnictwa w OBWE - zapewnił Zbigniew Rau.

Minister wymienił też największe "wyzwania dla pokoju i bezpieczeństwa", z jakimi obecnie - jego zdaniem - muszą się mierzyć kraje należące do organizacji. Wśród nich wymienił "konfrontacje wojskowe", terroryzm, pandemię COVID-19 oraz "głębokie naruszenia praw człowieka i podstawowych wolności jednostek".

d19wd43

Zobacz też: Putin chce nowego porządku na świecie. Nad Europą wisi widmo kolejnej wojny?

Wzrasta ryzyko wojny. Rau wskazuje na Ukrainę

Wszystko to - podkreślił - prowadzi "do rosnącej niepewności, nieprzewidywalności, podziałów i lęków narastających w naszych społeczeństwach". - Wydaje się, że ryzyko wojny na obszarze OBWE jest obecnie większe niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat - ocenił.

Minister zapewnił, że pod polskim przewodnictwem OBWE będzie się skupiać na pokojowym rozwiązaniu konfliktu wokół Ukrainy z pełnym poszanowaniem suwerenności tego kraju. Jak dodał, działania na rzecz zaprowadzenia trwałego pokoju należy też podjąć w Gruzji, na obszarze Naddniestrza oraz w Górskim Karabachu, a ostatnio również w Kazachstanie.

d19wd43

Rau podkreślił, że OBWE może być właściwym forum do omawiania problemów bezpieczeństwa. - Będziemy otwarci na dialog i gotowi do przedstawienia inicjatyw zmierzających do osiągnięcia wzajemnego zrozumienia i złagodzenia napięć na obszarze OBWE - zapewnił.

Zobacz też:

d19wd43

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d19wd43

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19wd43
d19wd43
Więcej tematów