Trwa ładowanie...

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier proponuje okrągły stół na Ukrainie

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier podjął nową próbę zmierzającą do uratowania porozumienia z Genewy, zawartego w celu rozwiązania kryzysu ukraińskiego - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Proponuje okrągły stół oraz większą rolę OBWE.
Share
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter SteinmeierŹródło: PAP/EPA, Fot: DUMITRU DORU
d1kfn74

Steinmeier w liście skierowanym do prezydenta i szefa MSZ Szwajcarii, Didiera Burkhaltera, wezwał do nasilenia działań mediacyjnych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainie. Burkhalter pełni obecnie funkcję przewodniczącego OBWE.

"Chodzi o to, by doszło do szybkich zmian odczuwalnych dla mieszkańców (Ukrainy)" - napisał szef niemieckiej dyplomacji. Kopię pisma wysłano do Waszyngtonu, Moskwy, Brukseli i Kijowa- czytamy w "SZ".

Steinmeier opowiedział się za zorganizowaniem okrągłych stołów z udziałem uczestników konfliktu. Powodzenie tego projektu zależy jego zdaniem od udzielenia mu "widocznego politycznego wsparcia" przez sygnatariuszy porozumienia z Genewy - USA, UE, Rosję i Ukrainę. Niemiecki minister zaproponował, by wysokiej rangi przedstawiciele tych czterech sił wspólnie udali się do Kijowa oraz na wschodnią i zachodnią Ukrainę.

d1kfn74

W zeszłym tygodniu w Genewie po wielogodzinnych rozmach z udziałem szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji przyjęto ustalenia, które zakładają m.in., że wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą zostać zwrócone prawowitym właścicielom, a wszystkie nielegalnie okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opuszczone. Porozumienie nie jest przestrzegane, a obie strony konfliktu oskarżają się o złamanie ustaleń.

d1kfn74

Podziel się opinią

Share
d1kfn74
d1kfn74
Więcej tematów