Trwa ładowanie...

Szef MSW Ukrainy przedstawia film z wyrzutnią rakiet Buk i obwinia separatystów

Szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow zamieścił na swoim profilu w serwisie Facebook film, na którym nagrano ciężarówkę przewożącą system rakiet Buk. Na wyrzutni brakuje środkowego pocisku. Wcześniej media informowały, że malezyjski samolot pasażerski został zestrzelony właśnie przy pomocy rakiety tego typu.

Szef MSW Ukrainy przedstawia film z wyrzutnią rakiet Buk i obwinia separatystówŹródło: WP.PL
d33006i
d33006i

"Tajne jednostki nadzoru MSWiA Ukrainy zlokalizowały o 4:50 18 lipca ciągnik z systemem rakietowym (...) przemieszczający się w kierunku granicy z Federacją Rosyjską" - napisał na swoim profilu minister Awakow. Szef resortu dodał, że "przypuszczalnie jest to system rakiet Buk", a brakujący pocisk został użyty do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines.

"Przestępcy starają się ukryć ślady tej haniebnej zbrodni. Nie uda się. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zebrały i zbiorą więcej niezbitych dowodów"- napisał minister.

Oprócz zaprezentowanego nagrania, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przedstawiła także zapis rozmowy telefonicznej, w której separatyści chwalą się wyrzutniami rakietowymi. Szef SBU Walentyn Nalywajczenko zauważa, że sami bojówkarze wyraźnie mówią, iż załoga przyjechała z Rosji wraz z systemem Buk, co wskazywałoby na to, że byli to rosyjscy żołnierze. W związku z tym Kijów żąda, aby Moskwa ujawniła nazwiska trzech członków załogi wyrzutni Buk.

SBU poinformowała też, że na granicy zatrzymano dwóch Rosjan, którzy prawdopodobnie zajmowali się korektą celów w systemie rakietowym Buk. Jeden z nich miał przy sobie legitymację wojskową, gdzie jakoby była wpisana ta specjalizacja.

d33006i

Jeszcze przed tragedią reporterzy Associated Press informowali o obecności wyrzutni podobnej do systemu Buk w okolicach miejscowości Śnieżne, która leży zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie spadł samolot. W sieci pojawiło się wiele zdjęć, a nawet nagranie wideo, będących dowodem na to, że tzw. separatyści dysponują tym zaawansowanym systemem przeciwlotniczym.

Pewna grupa, która tytułuje się mianem "informacyjnego ruchu oporu" zdołała sfotografować kolumnę separatystów w pobliżu Śnieżnego złożoną z trzech czołgów, dwóch transporterów opancerzonych, dwóch ciężarówek oraz przewożonej na platformie właśnie wyrzutni Buk.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

Źródła: Facebook, IAR, WP.PL

d33006i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33006i
Więcej tematów