Trwa ładowanie...
d26ydka
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef MSW Niemiec: dziennie do 200 imigrantów odsyłamy z granicy

• MSW Niemiec: system rejestracji imigrantów jest sprawny
• "Niemiecka policja federalna zawraca dziennie z granicy od 100 do 200 imigrantów"
• Związek zawodowy policjantów zdementował informacje podane przez ministra
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja policji przeciwko nielegalnym imigrantom w Recklinghausen
Akcja policji przeciwko nielegalnym imigrantom w Recklinghausen (PAP/EPA, Fot: Marcel Kusch)
d26ydka

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere powiedział, że system rejestracji imigrantów jest sprawny, a obcokrajowcy, którzy nie mają zamiaru wystąpić o azyl w Niemczech, zawracani są z granicy niemieckiej. Przedstawiciele policji wskazują na problemy.

- Oferujemy schronienie ludziom, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami. Natomiast osoby, które nie szukają u nas schronienia, są zwracane z granicy - powiedział de Maiziere w rozmowie z niedzielnym wydaniem "Bilda".

- Nie ma prawa do pobytu ten, kto nie ma zamiaru występować w Niemczech o azyl i wjeżdża nielegalnie do RFN - zaznaczył szef MSW. Jak podkreślił, niemiecka policja federalna zawraca dziennie z granicy od 100 do 200 imigrantów.

d26ydka

"Bild" przypomina, że wzmocnione kontrole na granicy z Austrią odbywają się od jesieni. Stale rośnie też liczba imigrantów, którym niemieckie władza odmawiają prawa do przekroczenia granicy. W październiku było 400 takich przypadków, w listopadzie 700, a w grudniu 2,2 tys. W pierwszej połowie stycznia br. liczba odesłanych osób wyniosła 2 tys.

Powodem może być brak deklaracji o zamiarze wystąpienia o azyl lub fakt przyjazdu z kraju uznawanego przez Niemcy za bezpieczny, na przykład z Tunezji czy Maroka.

Według MSW od początku roku dziennie do Niemiec przyjeżdża około 2 tys. imigrantów. Jak twierdzi resort, policja jest w stanie zarejestrować bezpośrednio po przekroczeniu granicy dziennie nawet 3,5 tys. osób, czyli wszystkich uchodźców.

Zaostrzone kontrole obowiązują od 13 września, jednak początkowo - jak pisze "Bild" - system nie działał sprawnie, a funkcjonariusze nie dawali sobie rady z falą imigrantów.

d26ydka

Związek zawodowy policjantów (GdP) zdementował informacje podane przez ministra. Wiceszef GdP Joerg Radek powiedział, że policja federalna może dziennie skontrolować nie więcej niż 1000 imigrantów. Większość nowo przybyłych kierowana jest jak dotychczas z granicy do Federalnego Urzędu Migracji i Uciekinierów (BAMF). Tam są rejestrowani - powiedział Radek. Związkowiec skrytykował szefa resortu za próby "stworzenia wrażenia, że w stu procentach panujemy nad sytuacją".

De Maiziere zapowiedział wcześniej, że zamierza bezterminowo przedłużyć obowiązujące na razie do 13 lutego kontrole na granicy z Austrią.

"Welt am Sonntag" podał, że kilka krajów UE - w tym Austria, Belgia, Szwecja i Dania - chce też wzorem Niemiec przedłużyć kontrole swoich granic. Ta kwestia ma być przedmiotem dyskusji w najbliższy poniedziałek podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości krajów UE.

d26ydka

Podziel się opinią

Share

d26ydka

d26ydka
Więcej tematów