PolskaSzef MON wyznaczył oficerów na kluczowe stanowiska w nowym dowództwie generalnym

Szef MON wyznaczył oficerów na kluczowe stanowiska w nowym dowództwie generalnym

Szef MON Tomasz Siemoniak wyznaczył siedmiu generałów i admirałów, którzy obejmą kluczowe stanowiska w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował rzecznik resortu Jacek Sońta. Nowe dowództwo zacznie działać od 2014 r.

24.10.2013 | aktual.: 24.10.2013 18:33

Nieznane jest jeszcze nazwisko dowódcy generalnego. Nominacja na to stanowisko leży w kompetencjach prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szefem grupy organizującej to dowództwo jest gen. dyw. Mirosław Różański.

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, zastępcą dowódcy generalnego zostanie gen. dyw. Jerzy Michałowski, zaś szefem sztabu dowództwa - gen. dyw. Ireneusz Bartniak.

57-letni Michałowski jest obecnie zastępcą dowódcy operacyjnego sił zbrojnych i szefem sztabu tego dowództwa. W przeszłości był m.in. dowódcą 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, polskiej brygady w Iraku i 1. Brygady Pancernej w Wesołej.

52-letni Bartniak ostatnio służył jako dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Wcześniej był m.in. szefem Wojsk Aeromobilnych i zastępcą szefa szkolenia Wojsk Lądowych oraz dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Nowe dowództwo zastąpi istniejące dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Będzie składać się z inspektoratów: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Rodzajów Wojsk (obejmującego m.in. rozpoznanie, łączność, inżynierię wojskową, przeciwlotników, chemików i służbę zdrowia) oraz Inspektoratu Szkolenia.

Jak poinformował Sońta, inspektorem Wojsk Lądowych zostanie gen. dyw. Janusz Bronowicz, Sił Powietrznych - gen. dyw. Jan Śliwka, Marynarki Wojennej - wiceadm. Ryszard Demczuk, rodzajów wojsk - gen. bryg. Michał Sikora, a szkolenia - gen bryg. Andrzej Danielewski.

Z nieoficjalnych informacji z MON wynika, że inspektorem Wojsk Specjalnych ma zostać gen. bryg. Piotr Patalong.

53-letni gen. Bronowicz był ostatnio dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Wcześniej dowodził 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich, 11. Brygadą Zmechanizowanej oraz polskimi kontyngentami w Afganistanie i Syrii.

Śliwka jest od 2010 r. dowódcą Centrum Operacji Powietrznych. Wcześniej służył m.in. jako zastępca dowódcy Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Finderup w Danii oraz zastępca dowódcy 3. Korpusu Obrony Powietrznej i dowódca 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Ma 52 lata.

54-letni Demczuk ostatnio był zastępcą dowódcy i szefem sztabu Marynarki Wojennej. Wcześniej służył m.in. jako szef szkolenia MW i kierował Centrum Operacji Morskich. Na przełomie 2010 i 2011 r. był w misji ISAF zastępcą dowódcy grupy zadaniowej wspierającej władze Afganistanu w walce z korupcją.

52-letni Sikora w przeszłości służył m.in. jako szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. Dowodził także dwoma brygadami radiotechnicznymi i brygadą dowodzenia. 51-letni Danielewski ostatnio był szefem szkolenia Wojsk Lądowych. Wcześniej był szefem Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Dowodził też brygadą pancerną w Braniewie i zmechanizowaną w Bartoszycach.

51-letni Patalong od 2010 r. jest dowódcą Wojsk Specjalnych. Wcześniej m.in. był szefem sztabu w tym dowództwie oraz dowodził JW GROM i 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów w Lublińcu.

Dowództwo Generalne ma rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2014 r. Wtedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o urzędzie ministra obrony, zgodnie z którą w miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych powstaną dwa dowództwa połączone.

Pierwsze z nich - Dowództwo Generalne - będzie odpowiedzialne za szkolenie, przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju. Drugie - Dowództwo Operacyjne - ma dowodzić (tak jak obecnie) siłami wydzielonymi do misji zagranicznych, a w razie potrzeby przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny. Sztab Generalny Wojska Polskiego ma się zająć już nie dowodzeniem, lecz jedynie planowaniem strategicznym, planami rozwoju armii oraz doradzaniem prezydentowi, premierowi i ministrowi obrony w sprawach obronności. Prezydent na wniosek premiera będzie mógł wskazać osobę przewidywaną do roli naczelnego dowódcy na czas wojny.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)