PolitykaSzef MON wręczył nominacje na wysokie stanowiska 57 oficerom

Szef MON wręczył nominacje na wysokie stanowiska 57 oficerom

• 57 oficerów odebrało w piątek w Warszawie nominacje na wysokie stanowiska służbowe
• Nominacje wręczył szef MON Antoni Macierewicz
• To najliczniejsza zmiana, jaka dokonuje się w strukturach dowodzenia Wojska Polskiego od wielu lat - powiedział szef MON Antoni Macierewicz
• Nominacje generalskie zostały uzgodnione z Ministerstwem Obrony Narodowej - powiedział prezydent Andrzej Duda

Szef MON wręczył nominacje na wysokie stanowiska 57 oficerom
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

18.11.2016 | aktual.: 18.11.2016 12:02

W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu na co dzień podlega zdecydowana większość polskich żołnierzy, nowym inspektorem Wojsk Lądowych został gen. bryg. Wojciech Grabowski, inspektorem rodzajów wojsk (podlegają mu jednostki rozpoznania i walki elektronicznej, wsparcia dowodzenia i łączności, obrony powietrznej i przeciwrakietowej, inżynierii wojskowej, obrony przed bronią masowego rażenia oraz wojskowa służba zdrowia) został gen. bryg. Sławomir Kowalski, a inspektorem Sił Powietrznych - płk Cezary Wiśniewski. Natomiast szef zarządu obrony powietrznej i przeciwrakietowej DGRSZ gen. bryg. Stefan Mordacz został jednocześnie zastępcą inspektora rodzajów wojsk.

Gen. Grabowski w ostatnim czasie przebywał w rezerwie kadrowej, do lipca był dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Gen. Kowalski do tej pory służył jako zastępca dowódcy Centrum Operacji Lądowych. Natomiast płk Wiśniewski od lutego 2016 r., kiedy minister Macierewicz zdecydował o wznowieniu badania katastrofy smoleńskiej, był Inspektorem MON ds. Bezpieczeństwa Lotów i szefem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (samą katastrofą smoleńską zajmuje się podkomisja w ramach KBWLLP kierowana przez dr. Wacława Berczyńskiego.

Zmiany objęły też szefów zarządów w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia został gen. bryg. Maciej Jabłoński (do tej pory dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie). Na szefa Zarządu Kierowania i Dowodzenia został wyznaczony płk Robert Drozd, a na szefa Zarządu Planowania Rzeczowego - płk Jarosław Steć.

Nowych dowódców wyznaczono także w dwóch brygadach. 9 Brygadą Wsparcia Dowodzenia będzie dowodził płk Piotr Waniek, 10 Brygadą Kawalerii Pancernej - płk Dariusz Parylak.

Nowym szefem zarządu obrony przed bronią masowego rażenia został płk Jarosław Stocki. Dziewięciu oficerów objęło nowe stanowiska w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych, w tym szefów poszczególnych służb tej instytucji. Nowym zastępcą szefa IWspSZ, szefem logistyki został płk Dariusz Żukowski.

Nominacje wręczył szef MON Antoni Macierewicz. - To najliczniejsza zmiana, jaka dokonuje się w strukturach dowodzenia Wojska Polskiego od wielu lat. Długo na nią czekaliśmy, długo zastanawialiśmy się nad każdą decyzją, dlatego że są one podejmowane w bardzo szczególnej sytuacji - powiedział minister.

Jak podkreślił, wojsko przechodzi wielkie zmiany wewnętrzne, czego znakiem jest powołanie nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także zmiany personalne, organizacyjne i związane z rozpoczynającą się na początku 2017 r. obecnością wojsk sojuszniczych w Polsce. Zorganizowane współpracy z sojusznikami oraz przygotowanie się do nowych zadań - zaznaczył Macierewicz - będzie należało do nowo mianowanych oficerów.

- Organizując współdziałanie z naszymi sojusznikami, możecie liczyć w pełni nie tylko na wszystkie możliwości, jakie posiada Ministerstwo Obrony Narodowej wynikające z dotychczasowych kompetencji, ale także na te, które pani premier nałożyła na mnie powierzając mi funkcję pełnomocnika ds. współdziałania wszystkich struktur wojskowych z naszymi sojusznikami - zadeklarował szef MON.

Zaznaczył, że wojsko musi się modernizować, nie tylko w wymiarze technicznym, ale także personalnym i organizacyjnym. - Chcemy doprowadzić do tego, żeby rychło polska armia liczyła co najmniej 150 tys. żołnierzy w czasie pokoju. To nie jest wyzwanie przekraczające nasze możliwości, ale to jest minimum, które powinna liczyć armia kraju tak dużego jak Polska i kraju znajdującego się w tak trudnej sytuacji jak Polska - powiedział Macierewicz.

Po zakończeniu uroczystości szef MON wraz z delegacją dowódców złożył wieniec i zapalił znicz przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na budynku MON przy ul. Klonowej w Warszawie.

Oficerowie awansowani w piątek zostali mianowani decyzją szefa MON. Na najwyższe stanowiska w wojsku - szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych - mianuje prezydent.

Nominacje generalskie uzgodnione

11 listopada w Święto Niepodległości nie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji generalskich. Media spekulowały, że prezydentowi nie podobały się niektóre kandydatury, które przedstawił mu szef MON. Kancelaria Prezydenta poinformowała wówczas o trwających uzgodnieniach między prezydentem Dudą a szefem MON ws. nominacji generalskich. Dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii podał, że uroczystość ich wręczenia odbędzie się 29 listopada, czyli w Dniu Podchorążego.

- Nominacje generalskie zostały uzgodnione z Ministerstwem Obrony Narodowej - powiedział w 17 listopada prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że nominacje będą z pożytkiem dla polskiego wojska i że żołnierze będą zadowoleni ze swoich dowódców.

- Kandydatury zostały uzgodnione. Ja jestem zadowolony, mam nadzieję, że pan minister Macierewicz też jest zadowolony - dodał prezydent Duda.

Oprac. Małgorzata Jaworska

Zobacz także:

Źródło artykułu:PAP
Andrzej Dudamonantoni macierewicz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)