Trwa ładowanie...
13-06-2007 17:50

Szef MON spotkał się z żołnierzem, który powstrzymał atak na bazę w Iraku


Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło spotkał się w Warszawie z mongolskim żołnierzem, który w 2004 r. powstrzymał atak irackich rebeliantów. Zamierzali oni wjechać na teren obozu Wielonarodowej Dywizji Centrum - Południe w Al Hilla ciężarówkami wypełnionymi materiałami wybuchowymi i doprowadzić do ich eksplozji.

Szef MON spotkał się z żołnierzem, który powstrzymał atak na bazę w Iraku
d5f9fpz
d5f9fpz

18 lutego 2004 roku st. sierżant Gambold Azzaya pełnił służbę na wieży wartowniczej bazy Charlie. Około godz. 7.15 bazę zaatakowały dwa samochody-pułapki wypełnione materiałami wybuchowymi. Żołnierz z odległości ok. 100 metrów zastrzelił kierowcę pierwszego pojazdu, który eksplodował, niszcząc fragment muru bazy. Azzaya strzelał także do drugiego samochodu - cysterny. Gdy ranny terrorysta wyskoczył z szoferki, samochód, w którym było ok. 700 kg materiału wybuchowego, eksplodował.

W wyniku wybuchu zginęło 6 mieszkających nieopodal bazy Irakijczyków, a 44 zostało rannych. Odłamki szkła raniły też 12 polskich żołnierzy, którzy trafili do szpitala. Innych żołnierzy opatrzono na miejscu.

Sierżant uratował życie wielu, wielu żołnierzy koalicji - podkreślał płk Piotr Patalong - obecny szef GROM, a w czasie II zmiany PKW dowódca polskiej batalionowej grupy bojowej, która stacjonowała w zaatakowanym obozie.

Azzaya, który w Polsce jest po raz pierwszy przekonywał dziennikarzy, że nie czuje się jak bohater. Pytany czy bał się odparł, że wszystko zdarzyło się tak szybko, że dopiero po jakimś czasie przyszedł czas na refleksję.

d5f9fpz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5f9fpz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj