Trwa ładowanie...

Szef MAEA Yukiya Amano odwiedzi 11 listopada Iran

Irańska państwowa telewizja poinformowała, że szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano odwiedzi 11 listopada Iran. Obie strony liczą na porozumienie ws. programu nuklearnego prowadzonego przez rząd w Teheranie.

Szef MAEA Yukiya Amano odwiedzi 11 listopada IranŹródło: AFP, fot: Brendan Smialowski
d20g0i0
d20g0i0

Telewizja cytuje szefa irańskiego programu atomowego Aliego Akbara Salehiego, który wyraził nadzieję, że "podczas tej wizyty dojdzie do porozumienia z szefem MAEA i obie strony wystosują wspólne oświadczenie". Określił też poprzednią rundę negocjacji, która odbyła się w zeszłym tygodniu w siedzibie MAEA w Austrii, jako "bardzo produktywną".

Na razie MAEA oficjalnie nie skomentowała doniesień mediów irańskich. Będzie to pierwsza wizyta Amano w Iranie od maja 2012 roku.

Agencja coraz bliższa skontrolowania Iranu

Przedstawiciele obu stron spotkali się w zeszłym tygodniu w Wiedniu na kolejnej rundzie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego. Obie strony opublikowały po rozmowach wspólne oświadczenie, w którym ponownie podkreśliły chęć osiągnięcia porozumienia. W dokumencie przypomniano, że Teheran w trakcie dwudniowych rozmów złożył nowe propozycje, które pozytywnie rokują na przyszłość.

MAEA aktywnie zajmuje się działalnością nuklearną Iranu, który jest podejrzewany o wykorzystywanie swojego programu nuklearnego do budowy broni atomowej. Zachodnie kraje wywierały na Teheran presję, aby umożliwił agencji większy dostęp do swoich instalacji nuklearnych w celu ich skontrolowania.

d20g0i0

Rowhani zmieni kurs Iranu?

Rozmowy MAEA-Iran rozpoczęły się na początku 2012 roku, ale do tej pory nie przyniosły żadnych efektów. Dwa spotkania, do jakich doszło w Wiedniu w zeszłym tygodniu, były pierwszymi od czasu, kiedy w Iranie na prezydenta został wybrany Hasan Rowhani.

16 października br. w Genewie zakończyła się druga runda rozmów między Iranem a Grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy). Strony podkreśliły wtedy, że negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego postępują w dobrym kierunku.

Grupa 5+1 oraz Iran porozumiały się w natomiast w sprawie terminu kolejnego spotkania, które jest zaplanowane na 7-8 listopada w Genewie.

Rozmowy w Genewie z Grupą 5+1 były pierwszym spotkaniem Iranu i Zachodu od szczytu w Ałma Acie w Kazachstanie w kwietniu, kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk. Sześć mocarstw domagało się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc.

d20g0i0

Chociaż wybrany w czerwcu prezydent Rowhani wykazuje wolę otwarcia na dialog z Zachodem, to od początku kadencji powtarza, że jego kraj nie wyrzeknie się niezbywalnego prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Takie prawo daje Iranowi traktat NPT.

Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport MAEA zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

d20g0i0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20g0i0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj