Trwa ładowanie...

Szef MAEA: pora na najtrudniejsze kwestie w programie nuklearnym Iranu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) chce przejść "do spraw najtrudniejszych" w irańskim programie nuklearnym i poruszyć drażliwą kwestię ewentualnego aspektu militarnego tego programu - poinformował szef MAEA Yukiya Amano.

Share
Szef MAEA: pora na najtrudniejsze kwestie w programie nuklearnym IranuŹródło: AFP, fot: Brendan Smialowski
d4a4d33

- Zaczęliśmy od kroków praktycznych i łatwych do wdrożenia, po czym przechodzimy do spraw trudniejszych. Chcemy oczywiście, by na następnych etapach znalazły się pytania dotyczące możliwego wymiaru militarnego - powiedział Amano w opublikowanym wywiadzie dla AFP.

AFP przypomina, że w raporcie z 2011 roku MAEA przedstawiła elementy irańskiego programu nuklearnego wskazujące, że nie można wykluczyć, iż rząd w Teheranie dążył do uzyskania broni jądrowej. Władze irańskie odrzuciły raport i po raz kolejny zaprzeczyły, by miały zamiar wyprodukować broń nuklearną.

Po dwóch latach bezowocnych negocjacji między Iranem a grupą światowych mocarstw osiągnięto w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie. Nie porusza ono jednak kwestii ewentualnych militarnych aspektów irańskiego programu. Przewiduje natomiast ograniczenie tego programu przez Teheran w zamian za złagodzenie dotkliwych dla irańskiej gospodarki międzynarodowych sankcji.

Jednocześnie Iran w ramach współpracy z MAEA wpuścił w grudniu ubiegłego roku inspektorów agencji do zakładów produkcji ciężkiej wody w mieście Arak. Wodę tę ma wykorzystywać budowany w pobliżu reaktor atomowy, który - jak obawia się Zachód - mógłby służyć do uzyskiwania plutonu do bomb jądrowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4a4d33

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a4d33
d4a4d33
Więcej tematów