ŚwiatSzef Bundestagu: powinniśmy słuchać Polaków, nie bądźmy aroganccy

Szef Bundestagu: powinniśmy słuchać Polaków, nie bądźmy aroganccy

Polska jest ostro krytykowana w Niemczech za odmowę przyjęcia uchodźców i reformę sądownictwa. Szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble wykazuje zrozumienie dla obaw Warszawy i ostrzega Niemców przed arogancją.

Szef Bundestagu: powinniśmy słuchać Polaków, nie bądźmy aroganccy
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Omer Messinger

"Nie wolno dopuścić do ponownego podziału Europy na Wschód i Zachód. Chociaż wiele rzeczy w Europie nam się nie podoba, nie powinniśmy zapominać, że Unia Europejska przezwyciężyła zimnowojenne podziały" - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla weekendowego wydania "Tageszeitung" (TAZ).

"Obserwując niektóre dyskusje pomiędzy Brukselą a krajami takimi jak Polska i Węgry, ale także Czechy czy Słowacja, apeluje: nie sprawiajmy wrażenia aroganckich" - ostrzegł najbardziej doświadczony niemiecki polityk.

Słuchajmy Wschodnich Europejczyków

"Mogę zrozumieć, że Wschodni Europejczycy mają czasami poczucie, że ich argumenty się nie liczą. Wielu Niemców ze wschodniej części kraju (byłej NRD), po zjednoczeniu też miało wrażenie, że w zdominowanej przez Niemców zachodnich debacie nikt ich nie słucha" - wyjaśnił szef Bundestagu.

"Nawet, jeśli mamy inne zdanie niż nasi wschodnioeuropejscy sąsiedzi, powinniśmy mimo to słuchać ich i traktować poważnie ich obawy" - zaznaczył Schaeuble.

To kolejny głos Schaeublego ostrzegający przed ignorowaniem opinii krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na początku maja w wywiadzie dla "Internationale Politik" polityk CDU apelował do Niemców, aby w relacjach z Polską wystrzegali się arogancji i nie uczyli ich, jak walczyć o wolność i samostanowienie.

Nie grozić palcem

Odnosząc się do wdrożonego przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce, w związku z podejrzeniem o naruszenie praworządności, Schaeuble powiedział w majowym wywiadzie dla "IP": "Trzeba i można o tym dyskutować. Nie można jednak grozić palcem mówiąc, pokażę wam, o co chodzi, siadajcie, jak dawniej w szkole. Czy musimy rzeczywiście uczyć Polaków walki o wolność i samostanowienie? Raczej nie. Ze względu na historię ubiegłego stulecia, powinniśmy traktować ten kraj (Polskę) z należnym szacunkiem. Bez odwagi Polaków, którzy przeciwstawili się dyktaturze, nie prowadzilibyśmy być może tutaj tego wywiadu".

Prezydia Bundestagu i Sejmu spotkają się po dłuższej przerwie 20 czerwca na zamku Hambach w Nadrenii-Palatynacie. Schaeuble jest najbardziej doświadczonym czynnym niemieckim politykiem. W Bundestagu zasiada nieprzerwanie od 1972 roku. Był ministrem spraw wewnętrznych i finansów. Od zeszłego roku kieruje pracami parlamentu.

Jacek Lepiarz, Deutsche Welle

Polecamy również:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (243)