Trwa ładowanie...
wielka brytania

Szef brytyjskiego MSZ wzywa Ekwador do wznowienia rozmów o Assange'u

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague wezwał Ekwador do szybkiego wznowienia rozmów o dalszym losie twórcy demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, ukrywającego się od czerwca na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie.

Share
Szef brytyjskiego MSZ wzywa Ekwador do wznowienia rozmów o Assange'u
Źródło: AFP, Fot: Bulent Kilic
d15qgvm

- Nasze kraje powinny wykazać zdolność do znalezienia dyplomatycznego rozwiązania - napisał Hague w oświadczeniu, o którym poinformowała agencja AP. Jego zdaniem Ekwador powinien wznowić negocjacje "tak szybko, jak to możliwe".

41-letni Australijczyk przebywa od czerwca na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Ekwador udzielił mu azylu politycznego. Assange obawia się, że władze Wielkiej Brytanii deportują go do Szwecji, która z kolei może wydać go Stanom Zjednoczonym. Za ujawnienie setek tysięcy poufnych depesz dyplomacji amerykańskiej może grozić mu kara śmierci lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Szwedzka prokuratura chce przesłuchać Assange'a w charakterze podejrzanego. Oskarża twórcę WikiLeaks o seksualne molestowanie w sierpniu 2010 roku dwóch kobiet, z których jedną jakoby zgwałcił.

Władze brytyjskie zapowiedziały, że są zdecydowane przekazać Assange'a Szwecji. Założyciel WikiLeaks twierdzi, że oskarżenia o gwałt i napaść seksualną są nieprawdziwe.

d15qgvm

Podziel się opinią

Share
d15qgvm
d15qgvm
Więcej tematów