ŚwiatSzczyt NATO: jest decyzja o dalszym wsparciu dla Afganistanu

Szczyt NATO: jest decyzja o dalszym wsparciu dla Afganistanu

• Przywódcy krajów NATO zdecydowali o dalszym wsparciu dla Afganistanu
• Przedłużono natowską misję Resolute Support poza rok 2016
• Państwa Sojuszu będą też finansować afgańską armię i policję do 2020 roku

Szczyt NATO: jest decyzja o dalszym wsparciu dla Afganistanu
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

09.07.2016 | aktual.: 09.07.2016 14:39

- Nadal podtrzymujemy swoje zobowiązania wobec Afganistanu - zadeklarował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu przywódców Sojuszu na temat sytuacji w tym kraju i natowskiej misji pod Hindukuszem. - W Afganistanie dokonał się postęp, ale musi on być kontynuowany - mówił, zapowiadając przedłużenie operacji "Resolute Support", w której obecnie bierze udział 13 tysięcy żołnierzy międzynarodowych wojsk, zajmujących się szkoleniem miejscowych sił i doradzaniem administracji. Większość kontyngentu stanowią Amerykanie, ale na miejscu jest także 150 Polaków.

Pierwotnie misja miała zakończyć się w tym roku. W najbliższych miesiącach ma zapaść decyzja o ile misja zostanie przedłużona. - Afganistan wciąż stoi przed dużymi wyzwaniami dotyczącymi niestabilności i przemocy, stąd nasze nieustanne zaangażowanie polityczne, wojskowe i finansowe jest bardzo ważne - ocenił Stoltenber.

Liderzy krajów NATO zdecydowali też, iż będą finansować afgańską armię i policję do 2020 roku. Budżet Afganistanu nie jest bowiem w stanie utrzymać tych sił. Szef Paktu Jens Stoltenberg poinformował, że jak dotąd sojusznicy z Europy zadeklarowali miliard dolarów rocznie, a Kabul jest wspierany także przez pieniądze ze Stanów Zjednoczonych.

- Jednym z największych osiągnięć tego spotkania jest to, że mamy zobowiązanie obejmujące 1 mld dolarów, jesteśmy szczerze mówiąc bardzo blisko osiągnięcia tej sumy - powiedział Stoltenberg.

Szczegóły w przyszłym roku

Sekretarz generalny NATO podziękował prezydentowi USA Barackowi Obamie za deklarację utrzymania 8,4 tys. żołnierzy USA w afgańskiej misji. Zapowiedział, że NATO chce utrzymać dotychczasowy poziom finansowania afgańskich sił bezpieczeństwa do 2020 r. Wspomniał też o wzmacnianiu tamtejszych sił powietrznych, co ma być nowym elementem zwiększania zdolności wojsk Afganistanu.

Stoltenberg dodał, że dodatkowe planowanie dotyczące działań w tym kraju "przewidziano na najbliższe miesiące". - Zdefiniujemy kształt naszej obecności w 2017 r. - zapowiedział. - Nasze przesłanie jest jasne - Afganistan nie jest sam. My za to jesteśmy zaangażowani w perspektywie długofalowej - podsumował.

- Rząd Afganistanu podkreślił zobowiązanie do tego, aby kontynuować wdrażanie reform; poszanowanie praw człowieka, w tym także praw kobiet; jak również walkę z korupcją - powiedział Stoltenberg, pytany o to jakie zobowiązania poczyniła strona afgańska w zamian za zobowiązania NATO.

- Mamy do czynienie z silnym połączeniem między naszym wsparciem a oczekiwaniami dotyczącymi wysiłków mających na celu zmodernizowanie społeczeństwa - dodał Stoltenberg.

ISIS zagrożeniem w Afganistanie

Sekretarz generalny NATO odniósł się do sytuacji wewnętrznej Afganistanu. Jego zdaniem zauważalna jest tam obecność tzw. Państwa Islamskiego oraz lokalnych grup talibów, którzy przyłączają się do ISIS. - Nie jest ważne, jak nazwiemy te poszczególne grupy, ważne jest to, żebyśmy wciąż wzmacniali siły afgańskie, umożliwiali Afgańczykom walkę z różnymi grupami terrorystycznymi - stwierdził.

Zaznaczył jednocześnie, że "nie ma przesłanek ku temu, aby uważać, że wszystkie problemy w Afganistanie da się szybko rozwiązać", w związku z tym NATO wciąż będzie wspierać Afganistan obecnością wojskową i finansowaniem - zaznaczył.

Stoltenberg był też pytany, czy w sytuacji zagrożenia ze strony talibów jest możliwe amerykańskie wsparcie dla afgańskiej armii. Sekretarz generalny NATO wskazał, że pytanie takie należałoby skierować do przedstawiciela USA.

Zaznaczył, że Resolute Support nie jest misją bojową, a siły bezpieczeństwa Afganistanu są szkolone i wspomagane. - Szalenie ważne jest to, żeby zrozumieć, że zakończyliśmy misję wojskową i na koniec 2014 r. w ciągu kilku lat zbudowaliśmy już armię afgańską oraz siły bezpieczeństwa, które są w stanie w pełni przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo w swoim kraju - powiedział.

- Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, misja obejmująca wsparcie, szkolenie i doradztwo - podkreślił Stoltenberg.

Zaznaczył, że amerykańskie siły antyterrorystyczne są obecne w Afganistanie. - Jest to coś dodatkowego w stosunku do misji Resolute Support. Współpracują oni z siłami afgańskimi także w zakresie działań skierowanych przeciwko różnym grupom terrorystycznym - dodał.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)