PolskaSzczęśliwi mieszkańcy Warszawy

Szczęśliwi mieszkańcy Warszawy

Ponad 80% mieszkańców Warszawy jest
szczęśliwych. Na to poczucie wpływa m.in. udane życie rodzinne
i... łatwość dostępu do sklepu - wynika z badań opublikowanych w
książce "Społeczna mapa Warszawy", której promocja odbyła się w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział autorzy publikacji, wśród nich psycholodzy, socjolodzy, demografowie i geografowie. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele byłych i obecnych władz miasta.

W czasie spotkania jeden z autorów książki, prof. Janusz Grzelak, powiedział, że z badań wynika, iż w naszym poczuciu szczęścia bądź jego braku ma znaczenie to, czy mieszkamy w mieście i jak mieszkamy.

Według autorów publikacji, "na jakość codziennego życia w mieście wpływa wielkość mieszkania, łatwość dostępu do sklepu i usług, komfort dojazdu do pracy, poziom hałasu". Wśród innych czynników autorzy wymieniają też m.in. możliwość wpływu na decyzje przedstawicieli samorządu, liczbę przyjaciół, stosunki sąsiedzkie.

Według badaczy, na stosunkowo pozytywną ocenę życia w stolicy wpływa fakt, że "coraz częściej rachunek ekonomiczny zastępowany jest rachunkiem, w którym obok kosztów i zysków materialnych wpisywane są też koszty i zyski społeczne i psychologiczne".

W czasie dyskusji podkreślano jednocześnie, że stolica Polski jest miejscem wzmożonej migracji w porównaniu z innymi miastami Polski. W ocenie prof. Grzelaka, "Warszawa nie jest miastem warszawiaków". Z badań na temat migracji, których wyniki opublikowano w książce, wynika, że 53% mieszkających obecnie w Warszawie osób urodziło się poza stolicą (badanie przeprowadzono na losowo wybranej grupie 1004 osób).

Autorzy publikacji pytali swoich respondentów o cele życiowe. Według uczestników badania najistotniejsze z nich to zdobycie pracy, znalezienie mieszkania i przyjaciół. Ich zdaniem, w Warszawie jest o to dość łatwo. Wśród innych celów mieszkańców Warszawy wymieniono także udane życie rodzinne, miłość, spokój oraz brak kłopotów i konfliktów.

Książka jest wynikiem projektu badawczego, koordynowanego przez Instytut Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie władz stolicy. Opublikowano w niej kilkadziesiąt tekstów dotyczących m.in. zróżnicowania społecznego i warunków życia mieszkańców stolicy, ich aktywności społecznej i politycznej, migracji w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)