Trwa ładowanie...

Szczerba: PiS zabrał na leki dla emerytów, pieniądze przekazał na propagandę TVP

Sejm przyznał miliard złotych z tegorocznego budżetu na TVP i Polskie Radio. - Z puli na refundację leków dla osób powyżej 75 roku zabrano prawie 49 mln. Jakoś musieli uzbierać pieniądze na propagandę - mówi nam poseł PO Michał Szczerba.
Share
Prezes TVP Jacek Kurski
Prezes TVP Jacek KurskiŹródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
dan9y70

Większością głosów posłów PiS rząd przegłosował zmiany w budżecie. 980 milionów ma trafić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czyli docelowo do TVP i Polskiego Radia. Żeby uzbierać tę kwotę z tegorocznego budżetu rząd musiał odjąć środki z innych projektów.

- Tę kwotę uzbierano z cięć w środkach na cele społeczne. Odebrano 4 miliony z programu żłobkowego, milion ze środków przeznaczonych na wspomaganie aktywności osób starszych. Z puli na refundację leków dla osób powyżej 75 roku zabrano prawie 49 mln. Jakoś musieli uzbierać pieniądze na propagandę w mediach publicznych - mówi poseł Michał Szczerba.

dan9y70

- Szczególnie bulwersująca jest kwestia leków, bo lista tych refundowanych może być modyfikowana. W ramach zabranej kwoty minister Konstanty Radziwiłł mógłby poszerzyć listę, by choć przez 2 czy 3 miesiące emeryci mieli szansę mniej wydać z własnej kieszeni - mówi poseł. I podkreśla: - Trzeba pamiętać, że osoby powyżej 75 roku życia mają często do wykupienia kilkanaście pozycji, a tylko kilka z nich jest refundowanych.

Szczerba zwraca uwagę na jeszcze jedną sprawę dotyczącą nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok. - Przeznaczono 75 milionów na Instytut Solidarności i Męstwa, który ma się zajmować promowaniem bohaterów narodowych, podczas, gdy rząd nie poparł naszego projektu współfinansowania przez państwo pobytu powstańców w domach pomocy społecznej. Nie dołożył do tego ani złotówki. Takie to promowanie bohaterów, że jak to określił swego czasu profesor Leszek Żukowski ci "bohaterowie będą umierać pod płotem"- podsumowuje Michał Szczerba.

ZOBACZ VIDEO: Sejm o lekarzach. Posłanka PO: Rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: Niech jadą

dan9y70

Podziel się opinią

Share
dan9y70
dan9y70
Więcej tematów