Trwa ładowanie...
d8e4evk
Nasz DziennikZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szczepionka przeciw HPV - profilaktyka czy propaganda?

Szczepionka przeciw [ HPV ]( https://portal.abczdrowie.pl/pytania-do-specjalistow,hpv ), której długofalowe efekty działania nie są znane, ma wejść do puli obowiązkowych szczepień - donosi "Nasz Dziennik".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczepionka przeciw HPV - profilaktyka czy propaganda?
(WP, Fot: Łukasz Szełemej)
d8e4evk

W myśl procedowanych w Senacie zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi szczepionka przeciwko HPV ma być obowiązkowa już od 1 stycznia 2017 roku.

Problem jest palący, bo rak szyjki macicy, którego głównym czynnikiem ryzyka jest właśnie wirus brodawczaka ludzkiego (aż w 87 proc.), to siódma przyczyna zgonów Polek z przyczyn nowotworowych i druga wiodąca przyczyna śmierci kobiet między 15. a 44. rokiem życia.

Jednak szczepionka od kilku lat budzi kontrowersje. Z jednej strony upatruje się w niej remedium na problem zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), z drugiej zaś wskazuje się na brak danych potwierdzających jej długofalową skuteczność.

Szczepionka jest bowiem na tyle nierozpoznana, że nie ma pewności, na jak długo zapewni ochronę osobom zaszczepionym. Koszt pierwszej serii szczepień to ponad 1,5 tys. zł, a może się okazać, że za kilka lat konieczne będą szczepienia utrwalające.

d8e4evk

Podziel się opinią

Share

d8e4evk

d8e4evk
Więcej tematów