Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw COVID-19. Czas na Sputnik V w UE? Co wiemy o preparacie

Sputnik V pojawi się w UE? Coraz głośniej mówi się o rosyjskiej szczepionce przeciw COVID-19. Co wiemy o tym preparacie?

Szczepionka przeciw COVID-19. Sputnik V - co o nim wiemy?Szczepionka przeciw COVID-19. Sputnik V - co o nim wiemy?Źródło: East News, fot: Ilya Naymushin
d101rba
d101rba

Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła wniosek o rejestrację rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Na terenie Unii Europejskiej można zaszczepić się preparatami Pfizera i Bio'N'Tech, Moderny oraz koncernu AstraZeneca, jednak wciąż narasta problem z dostawami do państw członkowskich.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że Austria jest gotowa umożliwić produkcję chińskich i rosyjskich szczepionek w zakładach farmaceutycznych na swym terytorium, jeśli te substancje uzyskają aprobatę EMA. "Chodzi o to, by jak najszybciej zwiększyć podaż bezpiecznej szczepionki w UE, niezależnie od tego, przez jaki kraj została opracowana" - wyjaśnił.

Z kolei władze Węgier dopuściły do użytku na terenie tego państwa rosyjską szczepionkę Sputnik V i preparat produkcji chińskiej firmy Sinopharm już w styczniu. Rosyjską szczepionkę oficjalnie zarejestrowało 16 innych krajów w tym Białoruś, Serbia, Argentyna, Algieria, Palestyna, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Iran.

TVP Info atakuje Rafała Trzaskowskiego. Reakcja Cezarego Tomczyka

Szczepionka przeciw COVID-19 z Rosji. Co wiemy o Sputniku V?

Co wiemy o szczepionce Sputnik V? Preparat jest od września 2020 roku stosowany w Rosji. Został opracowany przez naukowców z Ośrodka Badań Epidemiologii i Mikrobiologii im. Gamalei wspólnie z Centrum wirusologii i biotechnologii "Wektor", które podlega rosyjskiemu MON.

d101rba

Sputnik V podobnie jak szczepionka firmy AstraZeneca jest szczepionką wektorową. Jednak Brytyjczycy wykorzystali jako wektor szympansi adenowirus - jest to patogen wywołujący najczęściej infekcje układu oddechowego. Z kolei Rosjanie zdecydowali się na ludzki adenowirus.

Różnią się również adenowirusy zastosowane w poszczególnych dawkach. W pierwszej zastosowano wektor adenowirusa serotypu 26, a druga jest na bazie adenowirusa serotypu 5.

Prace nad Sputnikiem V trwały raptem pięć miesięcy, co wzbudziło nieufność naukowców. Lokalną rejestrację w Rosji Sputnik V otrzymał już 11 sierpnia, przed publikacją pełnych badań klinicznych nad szczepionką. To nie przeszkodziło Władimirowi Putinowi w ogłoszeniu, że Rosja wygrała wyścig szczepionkowy i jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciwko COVID-19.

Symboliczna jest również nazwa substancji. Nawiązuje ona do Sputnika-1, pierwszego sztucznego satelity Ziemi, którego Związek Radziecki wystrzelił w kosmos w październiku 1957 r. Uznawane jest to jako sukces Rosji w kosmicznym wyścigu z USA.

d101rba

Raport z ostatniej fazy badań ukazał się w magazynie "The Lancet" na początku lutego. Z publikacji wynika, że skuteczność szczepionki wynosi nawet 91,4 proc.

Źródło: abczdrowie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d101rba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d101rba
Więcej tematów