Trwa ładowanie...
d43fexr

Szczepionka na koronawirusa. Jednak są wątpliwości. Szwajcaria nie zatwierdziła

Szwajcaria nie zatwierdziła stosowania szczepionek na koronawirusa pochodzących od firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Federalny Urząd Zdrowia Publicznego zwrócił uwagę, że w informacjach przekazanych przez producentów brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa, skuteczności i jakości.
Share
Koronawirus. Szwajcaria chce dokładniej przeanalizować dane producentów szczepionki na COVID-19
Koronawirus. Szwajcaria chce dokładniej przeanalizować dane producentów szczepionki na COVID-19Źródło: Getty Images, Fot: kentarus
d43fexr

Szwajcarzy chcą dokładniej przeanalizować dane z badań nad szczepionkami, a nie opierać się na wnioskach przedstawionych im przez firmy farmaceutyczne.

- Brakuje nam danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych dużych badaniach - powiedział Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Federalny Urząd Zdrowia Publicznego.

Według urzędu akceptacja tak szybko opracowanych szczepionek wymaga dużego zaufania do producentów i organów zatwierdzających. Dlatego ważne jest, aby bardzo dokładnie zbadać skutki stosowania szczepionek dla różnych grup ludzi. Szwajcarscy eksperci chcą wiedzieć więcej na temat wcześniejszych chorób osób, które brały udział w testach szczepionek.

d43fexr

Szwajcaria złożyła już zamówienia na kilka milionów zastrzyków szczepionki od trzech producentów: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Przygotowuje plan szczepień.

Koronawirus. Brytyjskie media o presji na zatwierdzenie szczepionek

W sobotę brytyjski dziennik "The Daily Telegraph" w obszernym komentarzu zwrócił uwagę, że rządy krajów dotkniętych przez epidemię znajdują się pod presją w sprawie zatwierdzenia szczepionek. Dzień zniesienia obostrzeń epidemicznych i zdjęcia masek twarzy będzie jak narodowe święto "wyzwolenia od COVID".

Dlatego ruszył wyścig z czasem, czy uda się zatwierdzić szczepionki i przeprowadzić szczepienia, zanim w społeczeństwa uderzy trzecia fala epidemii. Z drugiej strony standardowy czas 10 lat na opracowywanie szczepionek został skrócony do 10 miesięcy. Jednocześnie opracowano nowy mechanizm szczepień oparty o wstrzykiwanie pacjentom fragmentów kodu mRNA wirusa.

d43fexr

Przypomnijmy, że brytyjska agencja ds. leków MHRA jako pierwsza na świecie udzieliła szczepionce Pfizer BioNTech tymczasowej autoryzacji. Europejska Agencja Leków (EMA) ma wypowiedzieć się w sprawie szczepionek 29 grudnia. Decyzji na temat szczepionek nie wydała jeszcze amerykańska agencja FDA.

Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 z trzema firmami farmaceutycznymi: Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Szczepienia powinny rozpocząć się po dopuszczeniu szczepionek przez Europejską Agencję Leków, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Koszt zakupów szczepionek to od 5 do 10 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE: 6 grudnia niedziela handlowa. Radosław Fogiel o decyzji Andrzeja Dudy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43fexr

Podziel się opinią

Share
d43fexr
d43fexr
Więcej tematów