Trwa ładowanie...
d1ki5d7

Szczepionka na COVID. AstraZeneca przeprowadzi dodatkowe badania. Przypadkowe odkrycie

Koncern AstraZeneca poinformował, że jego szczepionka daje 90 proc. skuteczności przy podaniu 1,5 dawki w dwóch zastrzykach. Z kolei dwie pełne dawki mają dawać efektywność na poziomie 62 proc. Dla pewności przeprowadzone zostaną dodatkowe badania.
Share
AstraZeneca. Kontrowersje wokół skuteczności szczepionki na COVID
AstraZeneca. Kontrowersje wokół skuteczności szczepionki na COVIDŹródło: GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett, Fot: SOPA Images
d1ki5d7

Pojawiły się wątpliwości ws. szczepionki na COVID firmy AstraZeneca, która współpracuje z Uniwersytetem Oksfordzkim. Wszystko przez przypadkowe odkrycie. Szczepionka osiągnęła lepszą skuteczność, gdy przez pomyłkę najpierw podano pół dawki preparatu, a następnie całość. Wówczas efektywność wyniosła 90 proc. Z kolei przy podaniu dwóch pełnych dawek skuteczność wyniosła 62 proc.

AstraZeneca. Kontrowersje wokół skuteczności szczepionki na COVID

Łącznie przebadano około 12 tys. osób, a efektywność wyniosła 70 proc. Błąd nie miał wpływu na bezpieczeństwo szczepionki na koronawirusa. Dyrektor koncernu AstraZeneca Pascal Soriot poinformował, że potrzebne będą dodatkowe badania. - Wydaje się, że znaleźliśmy coś, co ma lepszą skuteczność. Musimy to zweryfikować - stwierdził w rozmowie z agencją Bloomberg.

d1ki5d7

Przeczytaj: Koronawirus. Jest alternatywa dla szczepionki na COVID

Soriot dodał, że najprawdopodobniej będzie to próba międzynarodowa, ale tym razem testy będą szybsze. - Wiemy, że skuteczność szczepionki jest wysoka, więc potrzebujemy mniejszej liczby pacjentów - skomentował. Według dyrektora firmy AstraZeneca dodatkowe badania nie powinny opóźniać zatwierdzenia szczepionki przez organy regulacyjne w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Szczepionka na COVID. Jak wygląda sytuacja?

W USA, aby szczepionka została dopuszczona, musi wykazywać minimum 50 proc. skuteczności. Wydawało się, że szczepionka na COVID od firmy AstraZeneca może być alternatywą dla dwóch pozostałych, m.in. ze względu na koszt jej produkcji i wymogi dotyczące jej przechowywania i transportu. Niedawno wykazano, że inne szczepionki firm Pfizer i Moderna mają odpowiednio 95 proc. i 94,5 proc. skuteczności. Z kolei Rosjanie chwalą się, że ich szczepionka ma 92 proc. efektywności.

d1ki5d7

Przeczytaj również: Szczepionka na COVID. Adam Niedzielski: przygotowujemy się na styczeń

Barbara Nowacka oburzona słowami europosłanki PiS Elżbiety Kruk w PE

Źródło: bloobmerg.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ki5d7

Podziel się opinią

Share
d1ki5d7
d1ki5d7
Więcej tematów