Trwa ładowanie...
d2iswmk

Szczepionka COVID-19. Decyzja UE ws. dopuszczenia specyfiku wkrótce

Szczepionka na COVID-19 z firmy Pfizer została dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii. A co z Unią Europejską? Pojawiają się informacje, że decyzja w tej sprawie może zostać podjęta jeszcze w tym miesiącu.
Share
Szczepionka na COVID-19. Decyzja UE ws. Pfizera wkrótce
Szczepionka na COVID-19. Decyzja UE ws. Pfizera wkrótceŹródło: PAP
d2iswmk

W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Jak poinformował brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, szczepienia mogą się zacząć już wkrótce. Możliwe, że szczepionki będą już wydawane w przyszłym tygodniu.

Jednocześnie firma Pfizer wystąpiła do Europejskiej Agencji Leków o zatwierdzenie jej szczepionki na COVID. Według portalu Politico.eu najpóźniej do 29 grudnia może dojść do nadzwyczajnego spotkania Agencji, by zaakceptować nowy specyfik.

d2iswmk

Informacja o autoryzacji szczepionki pojawiła się dwa tygodnie po wiadomości, że szczepionka na COVID Pfizer posiada 95 proc. skuteczności. Przedstawiciele firmy podkreślili w połowie listopada, że szczepionka jest najbardziej efektywna, jeśli druga dawka zostanie podana 28 dni po pierwszej. Wysoka skuteczność została potwierdzona wśród wszystkich ras, grup etnicznych i wiekowych, w tym osób starszych.

Pieniądze dla artystów. Jarosław Sellin odpowiada Krystynie Jandzie

Szczepionka na COVID-19. Nie tylko Pfizer. Nowe informacje

Na decyzję czeka również szczepionka opracowana przez firmę Moderna. Komisja Europejska zatwierdziła kontrakt na dostawę 160 mln dawek - informowała w ubiegłym tygodniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Jednak, jak podkreśla szefowa Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke, szczepionki zostaną dopuszczone na rynek tylko wówczas, gdy dowody w przekonywający sposób pokażą, że korzyści są dużo większe niż jakiekolwiek ryzyka.

Źródło: Politico.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2iswmk

Podziel się opinią

Share
d2iswmk
d2iswmk
Więcej tematów