Trwa ładowanie...
d4iwe93

Szczepionka na COVID. Pfizer wystąpił do UE o autoryzację

Firma Pfizer wystąpiła do Europejskiej Agencji Leków o zatwierdzenie jej szczepionki na COVID. Wniosek w tej sprawie został złożony we wtorek. Wcześniej koncern ubiegał się o pozwolenie w USA i Wielkiej Brytanii.
Share
Wniosek Pfizer ws. szczepionki na COVID
Wniosek Pfizer ws. szczepionki na COVIDŹródło: Photonews via Getty Images, Fot: Photonews
d4iwe93

Producent leków Pfizer wystąpił do Europejskiej Agencji Leków o zgodę na zatwierdzenie szczepionki na COVID. Wniosek w tej sprawie został złożony we wtorek. Firma pokreśliła, że jeśli korzyści wynikające ze szczepionki będą wyższe niż ryzyko związane z koronawirusem, to szczepionka mogłaby zostać zastosowana w Europie jeszcze w 2020 roku - podaje portal politico.ue.

Pfizer o szczepionce na COVID

Informacja o autoryzacji szczepionki pojawiła się dwa tygodnie po wiadomości, że szczepionka na COVID Pfizer posiada 95 proc. skuteczności. Przedstawiciele firmy podkreślili w połowie listopada, że szczepionka jest najbardziej efektywna, jeśli druga dawka zostanie podana 28 dni po pierwszej. Wysoka skuteczność została potwierdzona wśród wszystkich ras, grup etnicznych i wiekowych, w tym osób starszych.

d4iwe93

Przeczytaj: Pfizer. Szczepionka na COVID w Wielkiej Brytanii ma być dopuszczona w ciągu tygodnia

Pfizer złożył już wniosek o zatwierdzenie szczepionki do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Podobny krok ws. dopuszczenia użycia szczepionki na COVID wykonano w Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej z Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska zapewniła sobie 300 milionów dawek szczepionki. Zamówienie na kolejne 40 mln dawek złożyła Wielka Brytania.

Szczepionka na COVID. Moderna rywalem firmy Pfizer

Jeśli chodzi o europejski rynek Pfizer rywalizuje z amerykańskim koncernem Moderna, który o decyzję ws. rejestracji swojej szczepionki złożył w poniedziałek. Producent tej szczepionki szacuje jej efektywność na 94 proc. Europejska Agencja Leków zapewniała, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw COVID do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. KE zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.

d4iwe93

Przeczytaj również: Pfizer: Szczepionkę możemy wysłać w kilka godzin od jej zatwierdzenia

Koronawirus w Polsce. Poruszający apel Michała Kamińskiego do koronasceptyków

Źródło: politico.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iwe93

Podziel się opinią

Share
d4iwe93
d4iwe93
Więcej tematów