Trwa ładowanie...
d2us89y
Szczepionka na COVID. Zmiana zasad ws. AstraZeneca. Profesor Joanna Zajkowska chwali decyzję

Szczepionka na COVID. Zmiana zasad ws. AstraZeneca. Profesor Joanna Zajkowska chwali decyzję

Szczepionka na COVID firmy AstraZeneca była przedmiotem ożywionej dyskusji. Zastanawiano się, czy nadaje się do szczepienia starszych osób czy też nie. Teraz zapadła decyzja, która zmienia zasady odnośnie tej szczepionki na COVID. - Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie szczepionki na COVID produkowanej przez AstraZeneca jest dopuszczalne u osób od 18 do 69 roku życia. Wcześniej rekomendowała szczepienia dla osób do 65 roku życia. - AstraZeneca to szczepionka, która będzie bezpieczna dla osób starszych. Każdy produkt szczepionkowy został zarejestrowany warunkowo, a teraz przeprowadzane są tak zwane badania "po rejestracyjne" - mówiła w programie WP "Newsroom" prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych. - Uzupełnianie grup obserwowanych po szczepieniach, pozwala na zmianę rekomendacji. Jeżeli wiemy, że szczepionka jest immunogenna i bezpieczna, bo tego od niej oczekujemy, można poszerzyć grupy wiekowe - dodaje. Nauczyciele byli nieufni wobec szczepionki firmy AstraZeneca, twierdzili, że mogą pojawić się po niej odczyny poszczepienne. - Odczyny poszczepienne pojawiają się, bo jest to efekt działania szczepionek. Szczepienia rozpoczęliśmy od preparatów mRna, które mają inną konstrukcję, ale dają taki sam efekt. AstraZeneca jest preparatem wektorowym. Druga dawka generuje czasem łagodniejsze intensywne odczyny poszczepienne, nie są one ciężkie. Pierwsza dawka jest bardziej reaktogenna - tłumaczy prof. Zajewska. Polska podpisała umowy na zakup trzech szczepionek mRNA (marki Pfizer i Moderna), a także dwóch szczepionek wektorowych (marki Astra Zeneca oraz Janssen Pharmaceutica NV). Do tej pory seniorzy byli szczepieni tylko preparatami firmy Moderna i Pfizer, teraz - według rządowych zaleceń - będą szczepieni także AstraZenecą, jeżeli nie przekroczyli 69 roku życia.

Pani profesor, bardzo ważny aspektRozwiń

Transkrypcja:

Pani profesor, bardzo ważny aspekt, a więc szczepienia. Dzisiaj otrzymaliśmy informację o zmianie kryteriów, jeżeli chodzi o szczepienia seniorów preparatem AstraZeneca. Seniorzy od 65 do 69 roku życia będą w najbliższym czasie szczepieni właśnie preparatem firmy AstraZeneca. Pytanie czy to dobry krok i czy ta szczepionka będzie dla tych najstarszych bezpieczna? Oczywiście, że tak, dlatego że każdy zarejestrowany produkt szczepionkowy był w tej chwili zarejestrowany warunkowo i kontynuowane są tak zwane badania porejestracyjne. I uzupełnianie tych grup obserwowanych po szczepieniach pozwala na zmianę rekomendacji. Jeżeli zostały uzupełnione te grupy wyższe wiekowo i wiemy, że szczepionka jest immunogenna i bezpieczna, bo tego oczekujemy od szczepionki, można te rekomendacje poszerzyć o kolejne grupy wiekowe. Pani profesor, nad tą szczepionką AstryZeneki pojawiły się takie odium - nauczyciele nie za bardzo chcą się szczepić tą szczepionką, bo boją się, że jest mało skuteczna, że być może pojawiają się częściej po niej jakieś niepożądane odczyny poszczepienne. W jaki sposób przekonać, szczególnie te starsze osoby, że ta szczepionka może być bezpieczna i że warto się nią zaszczepić? To jest mechanizm działania tych szczepionek, ponieważ zaczęliśmy od szczepionek mRNA, które mają troszeczkę inną konstrukcję, ale ten sam efekt, czyli my syntetyzujemy białko w oparciu o materiał genetyczny, natomiast nie generujemy, ten nośnik wprowadzający nie generuje odporności - jakby nie mamy przeciwciał przeciwko nośnikowi. W związku z tym druga dawka generuje nam czasami bardziej intensywne te odczyny poszczepienne. One nie są ciężkie, ale po drugiej dawce intensywniej możemy je odczuwać. Natomiast w przypadku szczepionek wektorowych generowane są też przeciwciała przeciwko nośnikowi i druga dawka jest przyjmowana łagodniej. Także bardziej reaktogenna jest pierwsza dawka, natomiast co do drugiej możemy być spokojniejsi, że ta reakcja będzie słabsza.
d2us89y
d2us89y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj