Szczepionka na COVID. Wypłaty za niepożądane objawy. MZ o Funduszu Kompensacyjnym
Szczepienia przeciw koronawirusowi. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił we wtorek po południu powołanie Funduszu Kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny po szczepieniu.
12.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 05:18
- Fundusz ma zabezpieczyć obywateli w przypadku niepożądanych odczynów po szczepieniu - przekazał podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt ustawy w tej sprawie gotowy ma być w poniedziałek, wynika z kolei z zapowiedzi Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca.
- Fundusz Kompensacyjny ma ułatwić procedury i likwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowania - dodał.
Niedzielski wyjaśnił, że kwota rekompensaty wyniesie od 10 tys. do 100 tys. zł, w zależności od długości pobytu w szpitalu. Do odszkodowania będą kwalifikowane osoby, które będą hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub doznają szoku anafilaktycznego po szczepieniu przeciw koronawirusowi.
Zobacz też: Koronawirus. Będzie można wybrać szczepionkę? Michał Dworczyk mówi, jak będzie
Szef resortu zdrowia zastrzegł, że niepożądane odczyny poszczepienne to "zjawiska szalenie rzadkie".
- Do tej pory w przypadku szczepienia na COVID mieliśmy 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 łagodne, cztery poważne i jeden ciężki - przekazał Adam Niedzielski.
- Jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał, aby być kwalifikowaną do takiego odszkodowania - mówił Niedzielski.
Poinformował też, że finansowanie funduszu w pierwszym okresie będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19.
Szczepionka na COVID. Wypłaty za niepożądane objawy
Szef resortu zdrowia przekazał, że wnioski o wypłatę będzie można złożyć przez urząd Rzecznika Praw Pacjenta.
- Wnioski będzie można złożyć drogą tradycyjną i elektroniczną. Konieczne będzie załączenie dokumentacji medycznej - wyjaśniał podczas wtorkowej konferencji prasowej Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
Chmielowiec wyjaśnił, że wniosek rozpatrywany będzie w maksymalnym terminie 60 dni. - Od negatywnej decyzji będzie się można odwołać do sądu - przekazał.
Stworzenie funduszu dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny po szczepieniu przeciwko koronawirusowi, zapisano w Narodowym Programie Szczepień. Minister zdrowia we wtorek po raz kolejny podkreślił, że dopuszczone do użytku w UE szczepionki przeciw COVID musiały spełnić te same kryteria, jak inne leki i szczepienia.
Przedstawienie szczegółów i założeń ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny zapowiedział w poniedziałek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.