Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID również dla dzieci. W Rzeszowie już trwają badania kliniczne

Testy skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 wśród dzieci odbywają się w Rzeszowie. To część międzynarodowego projektu zmierzającego do zaszczepienia również najmłodszych, którzy mogą zachorować lub przenosić wirusa po kontaktach w szkole czy przedszkolu.
Share
Szczepionka na COVID-19. Rozpoczęło się pierwsze badanie kliniczne wśród dzieci
Szczepionka na COVID-19. Rozpoczęło się pierwsze badanie kliniczne wśród dzieciŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Piotr Skornicki
d2768w7

- Badania kliniczne tzw. trzeciej fazy odbywają się w grupie nastolatków w wieku powyżej 11. roku życia. Dodatkowo obejmie najmłodsze dzieci w wieku powyżej trzech miesięcy. Na razie nie możemy podać bliższych szczegółów ze względu na poufny charakter projektu - mówi Wirtualnej Polsce dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk z Rzeszowa i organizator szczepień na terenie województwa podkarpackiego.

- Przypomnę, że początkowo producenci szczepionek skupili się na przebadaniu skuteczności szczepionek wśród grup najbardziej narażonych na ryzyko śmierci w wyniku COVID-19. Jest jednak jasne, że prędzej czy później szczepienia powinny objąć dzieci. Będzie to sprzyjać uzyskaniu odporności wszystkich grup wiekowych Polaków na infekcję koronawirusem - dodaje dr Mazur.

Będzie dziecięca wersja szczepionki na COVID

Rozmówca WP podkreśla, że dzieci zazwyczaj nie chorują ciężko, ale nadal istnieje realne ryzyko zarażenia się w szkole czy przedszkolu. U najmłodszych może rozwinąć się tzw. pocovidowy zespół zapalny, który prowadzi do zagrażających życiu problemów z sercem.

d2768w7

Wiadomo, że rzeszowscy lekarze, m.in. pediatrzy i genetycy, współpracują z jednym z producentów szczepionek. Nie było problemu z rekrutacją do badań uczestników, czyli dzieci i ich rodziców.

Testy mają dać odpowiedź na pytania dotyczące skuteczności szczepionek na COVID wśród najmłodszych pacjentów, ustalenia odpowiedniej dawki szczepionki oraz ewentualnych skutków ubocznych. Producent szczepionki chce uzyskać te dane z wielu źródeł i na podstawie badań w różniących się genetycznie populacjach pacjentów.

Producenci szczepionek przewidują, że dziecięca wersja będzie zawierać mniejszą dawkę mRNA.

Spotkanie rząd-opozycja ws. szczepionek na COVID. Włodzimierz Czarzasty: dowiedzieliśmy się rzeczy zadziwiających

14-latka zaszczepiła się, bo chorował jej ojciec

Badania nad skutecznością szczepionek wśród dzieci Pfizer i Moderna rozpoczęły pod koniec 2020 roku. 22 stycznia przedstawiciele Pfizera poinformowali amerykańskie media o tym, iż w badaniach bierze udział 2259 dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

d2768w7

Dyrektor generalny firmy Moderna, Stephane Bancel powiedział na antenie CNBS, iż jego firma rozpoczęła już badanie skuteczności szczepionki u nastolatków w wieku od 12 lat. Spodziewa się uzyskania wyników przed rozpoczęciem nauki w szkołach we wrześniu. Z kolei badania wśród najmłodszych dzieci zostaną zakończone w 2022 roku.

Amerykański miesięcznik "The Atlantic" kilka dni temu opublikował reportaż o 14-letniej Molly Hering i jej 12-letnim bracie Samie, którzy otrzymali pierwsze zastrzyki w ramach testów dziecięcych szczepionek Pfizer. 14-latka tłumaczyła, iż zgodziła się dołączyć do badań, gdyż chce wnieść swój wkład w prace nad opracowaniem szczepień. Na COVID-19 ciężko zachorował jej ojciec. Dopiero po długim pobycie w szpitalu doszedł do zdrowia.

Amerykańscy eksperci szacują, że szczepionki na COVID dla dzieci prawdopodobnie mogłyby być dostępne jesienią 2021 roku. Przy czym należy uwzględnić możliwości produkcyjne firm farmaceutycznych oraz czas na zakończenie programów szczepień osób z grup ryzyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2768w7

Podziel się opinią

Share
d2768w7
d2768w7
Więcej tematów