Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID. Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję

- Premier Mateusz Morawiecki polecił mi i ministrowi zdrowia wyjaśnić zamieszanie w związku ze szczepieniami osób, które nie były w grupie "0' - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk. Dawki specyfiku Pfizera przyjął m.in. były premier Leszek Miller oraz aktorka Krystyna Janda.

Share
Szczepionka na COVID. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazał decyzję Mateusza Morawieckiego
Szczepionka na COVID. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazał decyzję Mateusza MorawieckiegoŹródło: KPRM, Fot: Adam Guz
d2a5hot

- Wszystko wskazuje, że w szpitalu WUM doszło do nadużycia. Dopuszczono do szczepienia osób, które nie znajdowały się w grupie "0". Nie można przejść obok tego obojętnie - mówił Michał Dworczyk. Szef KPRM tłumaczył, jaka procedura istnieje w "pojedynczych przypadkach".

- Jeżeli są szczepionki rozmrożone i nie pojawia się żadna osoba z grupy "0" to wtedy można ją wykorzystać. Najlepiej, żeby otrzymał ją pacjent szpitala, który przeszedł kwalifikację. A jeśli takiego pacjenta nie ma, to może być osoba bliska kogoś z pracowników szpitala. To naprawdę sytuacja absolutnie wyjątkowa - dodał Dworczyk.

d2a5hot

Szczepionka na COVID. Szpital WUM pod lupą NFZ

- Nie akceptujemy takiej postawy - czyli arbitralnego podejmowania przez dyrektorów niektórych placówek co do szczepienia wybranych przez siebie osób. Jesteśmy w środku pandemii i musimy tą "bronią" skutecznie zarządzać. Sprawą zajmujemy się poważnie - poinformował minister zdrowia. Od 4 stycznia rozpocznie się kontrola w warszawskim szpitalu WUM prowadzona przez NFZ.

Szczepienie na COVID. "Andrzej Duda nie ma wyjścia"

- Jedyną grupą uprzywilejowaną jaka istnieje, to są osoby z grupy ryzyka. I tego będziemy się trzymać - dodał Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że sprawa szczepień w WUM-ie będzie dokładnie przeanalizowana przez jego ministerstwo. - Liczę, że rektor WUM wyciągnie konsekwencje wobec osób, które podjęły decyzję o szczepieniu osób, które nie znalazły się w grupie "0" - mówił minister zdrowia.

Przypomnijmy, że w połowie tygodnia pojawiły się wątpliwości co do osób, które otrzymują pierwsze dawki wyrobu koncernu Pfizer/BioNTech. Choć obecnie wyszczepiana jest grupa "0" (głównie medycy oraz pracownicy służby zdrowia), to zaszczepieni zostali m.in.: były premier Leszek Miller oraz aktorka Krystyna Janda.

d2a5hot

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że do dzisiejszego dnia wykorzystano 47 tys. szczepionek. - W poniedziałek wyląduje kolejny samolot z 300 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. W przyszłym tygodniu Agencja Rezerw Materiałowych rozpocznie dystrybucję do szpitali węzłowych. Dynamika szczepień wzrasta i jestem przekonany, że będzie ona narastać - dodał na konferencji prasowej Michał Dworczyk. Szef KPRM uściślił, że lądowanie transportowca na Okęciu jest planowane w godzinach porannych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a5hot

Podziel się opinią

Share
d2a5hot
d2a5hot
Więcej tematów