Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID-19. Rząd zmienia zdanie, nowa hierarchia w grupie "1"

Szczepionki na COVID-19 w pierwszej kolejności z tzw. grupy "1" dostaną osoby, które ukończyły 80 lat. Następnie ci, którzy mają powyżej 70 lat. Takie nowe informacje przekazał Adam Niedzielski w trakcie senackiej Komisji Zdrowia. Szef Ministerstwa Zdrowia dodał także, że ta "hierarchia" zostanie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym.
Share
Szczepionka na COVID-19. "Hierarchia w grupie 1"
Szczepionka na COVID-19. "Hierarchia w grupie 1"Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
ddn7mlf

W czwartek Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, powiedział, że od 15 stycznia seniorzy w wieku "70 plus" z e-skierowaniem będą mogli się umówić na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak dodał, e-skierowanie ma być tworzone automatyczne według numeru pesel.

Jednak w poniedziałek minister zdrowia przekazał inne informacje. Adam Niedzielski powiedział w Senacie, że w "grupie I" na początku zostaną zaszczepieni seniorzy, którzy ukończyli 80 lat. Dopiero później osoby młodsze, które mają ponad 70 lat. Do tej pory resort zdrowia nie informował o "hierarchii szczepień".

- Dwa cele przyświecają początkowi akcji szczepiennej. Chcemy zmniejszyć śmiertelność i udrożnić system opieki zdrowotnej. To są naprawdę dwa fundamentalne cele, które przyświecają definiowaniu hierarchii, czy pewnej priorytetyzacji grup, które będą szczepione. Dlatego z grupy pierwszej zaczniemy od osób najbardziej zaawansowanych wiekowo, które w największym stopniu są narażone na ryzyko zgonu - powiedział Adam Niedzielski.

ddn7mlf

Zobacz także: Koronawirus. Tak seniorzy będą mogli zapisać się na szczepienie. Michał Dworczyk zdradza szczegóły

Szczepionki na COVID-19. Zapisy "grupy I" ruszają 15 stycznia

Minister zdrowia wyjaśnił także, że wraz z wiekiem ryzyko rośnie wykładniczo. - Powyżej 80. roku życia mówimy o śmiertelności rzędu 20 proc., nawet więcej w niektórych wypowiedziach ekspertów się pojawia - dodał.

ddn7mlf

- Dlatego na pewno zaczniemy od grupy "80 plus", a następną podgrupą, jeśli można tak powiedzieć, będzie kolejna grupa osób powyżej 70. roku życia i będziemy stopniowo schodzili. Ta populacja osiemdziesięciolatków ma blisko ponad 1,5 mln, więc będziemy zaczynali od góry, jeśli chodzi o to zaawansowanie wiekowe - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski dodał także w poniedziałek, że grupy priorytetowe zostaną zapisane w rozporządzeniu epidemicznym. - Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia. Bo jak pokazują przykłady z ostatnich dni czy tygodni, nadużywanie pewnego prawa, czy przywileju, musi mieć podstawę formalną, by mieć podstawę do tego, żeby być karane - przekazał.

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób najbardziej zaawansowanych wiekowo z tzw. grupy I ruszają 15 stycznia. Można umawiać się, dzwoniąc na infolinię 989. Szczepienia ruszą 25 stycznia.

Koronawirus w Polsce. Co z powrotem dzieci do szkół?

Nadal nie wiadomo, czy dzieci z klas 1-3 wrócą po feriach do szkoły. Minister zdrowia przekazał, że w tej sprawie brane pod uwagę są dwie opcje. Jedną z nich jest przedłużenie aktualnych obostrzeń i nauka zdalna albo uruchomienie stacjonarnej nauki w dwóch województwach.

ddn7mlf

Chodzi o woj. świętokrzyskie i małopolskie - to te województwa są najmniej obciążone pandemią koronawirusa - powiedział Adam Niedzielski.

Od 23 grudnia do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną. Później od 4 do 17 stycznia wszystkie szkoły w Polsce mają ferie zimowe. W tym tygodniu ma zapaść ostateczna decyzja dotycząca ewentualnego powrotu dzieci do szkół. Od poniedziałku nauczyciele mogą bezpłatnie wykonać test na koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddn7mlf

Podziel się opinią

Share
ddn7mlf
ddn7mlf
Więcej tematów