Szczepionka na COVID-19. Przed szczepieniem lekarz zawstydził dziennikarzy. Poszło o maseczki
Szczepionka na COVID-19 już w Polsce. Pierwsze osoby zostały zaszczepione w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Druga osoba, która przyjęła dawkę, zwróciła uwagę dziennikarzom. Poszło o maseczki.
W niedzielę w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.
- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi. - Nie bolało - powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach.
Tuż po niej na fotelu pojawiła się kolejna osoba. Szczepionkę otrzymał dyrektor CSK MSWiA prof. Waldemar Wierzba. Przed szczepieniem zwrócił się do dziennikarzy. - Patrzę tutaj po kolegach, którzy rejestrują to wydarzenie i co najmniej 30 proc. nie ma zasłoniętego nosa. Nie szanują kolegów obok - powiedział prof. Wierzba.
Po aplikacji preparatu przyznał, że "kompletnie nic nie poczuł". - Chyba z wrażenia - dodał dyrektor CSK MSWiA w Warszawie.
Szczepionka na COVID-19. Druga osoba zaszczepiona w Polsce zwróciła się do dziennikarzy
Szczepionka na COVID-19 w Polsce. Kolejna dostawa wkrótce
Do Polski trafiła pierwsza dostawa szczepionek licząca 10 tys. dawek. Substancja dotarła do naszego kraju w piątek ok. godziny 22.00, a następnie została dowieziona do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych, skąd została rozdysponowana do szpitali węzłowych.
"W najbliższych godzinach do 72 szpitali węzłowych przekazanych zostanie 10 tys. szczepionek na koronawirusa. Następnie rozpoczną się szczepienia personelu medycznego. Kolejna dostawa szczepionek (ok. 300 tys. sztuk) trafi do Polski jeszcze w tym roku" - pisał w sobotę na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.
Szczepią się również pozostałe kraje Unii Europejskiej. Premier Czech Andrej Babisz zaszczepił się jako pierwszy w kraju wraz z weteranką z II wojny światowej. Hiszpania i Szwecja zaczęły z kolei od seniorów w domach opieki.