Szczepionka AstraZeneca. Ekspert zabrał głos. "Można podawać"
Wciąć głośno jest wokół szczepionki na COVID-19 AstraZeneca. W tej sprawie głos zabrał ekspert, który w czasie trwania analiz danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, przekazał, że preparat firmy AstraZeneca może nadal być przyjmowany.
Szczepionka na COVID-19 AstraZeneca tymczasowo została wstrzymana w wielu krajach. "Decyzje te podjęto jako środek ostrożności, po analizie sytuacji w tych krajach. Europejska Agencja Leków kontynuuje analizę przypadków powikłań zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych" – przekazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
Ekspert dodał, że "incydenty zakrzepowo-zatorowe" zdarzyły się u bardzo małej liczbie osób, które zostały zaszczepione.
"Co roku u wielu osób w Unii Europejskiej występują incydenty zakrzepowo-zatorowe, o różnym podłożu. Co więcej, ogólna liczba zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się być większa niż obserwowana w populacji ogólnej" - przekazał Cessak.
Zobacz też: Szczepionka AstraZeneca. Prof. Krzysztof Simon zwrócił się do pana Stanisława
Szczepionka AstraZeneca. Prezes Urzędu Rejestracji o preparacie
Szef URPLWMiPB dodał, że cała sprawa wyjaśniana jest również przez Europejską Agencję Leków (EMA) we współpracy z twórcami szczepionki na COVID-19 oraz z ekspertami w dziedzinie chorób krwi i krajowymi organami ds. zdrowia, w tym także z brytyjską agencją leków. Przypomnijmy, że w Wielkiej Brytanii podano ok. 11 mln dawek szczepionki na COVID-19 firmy AstraZeneca.
Ekspert powiedział także, że Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii EMA (PRAC) dokona analizy wszelkich danych dostępnych, a następnie zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie.
Jego termin zaplanowano na czwartek 18 marca. Wtedy też zostaną podsumowane zebrane informacje i zalecone zostaną dalsze działania, jeśli okaże się, że są one konieczne.
W komunikancie URPLWMiPB przekazano, że EMA podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące korzyści wynikających z zastosowania szczepionki w celu zapobiegania COVID-19.
Dodano, że ryzyko związane z hospitalizacją oraz zgonem przewyższa ryzyko wystąpienie działań niepożądanych. "Dlatego też szczepionkę można podawać, gdy trwa analiza wszystkich danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych" - przekazano w oświadczeniu.
Prezes polskiego Urzędu Rejestracji, a także EMA poprosili oto, aby osoby zaszczepione, które mają jakiekolwiek obawy, skontaktowały się z lekarzem. Szczególnie ważne jest to, aby zgłaszać podejrzenie wystąpienia działań niepożądanych po szczepieniu do odpowiednich organów.
Szczepionka na COVID-19 AstraZeneca. Wstrzymanie podawanie preparatu
Przypomnijmy, że na tymczasowe zawieszenie podawanie szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych osób zdecydowało się już kilkanaście krajów: Francja, Niemcy, Dania, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Cypr, Bułgaria, Holandia, Norwegia, Tajlandia, Portugalia oraz Demokratyczna Republika Konga.
Natomiast Estonia, Austria, Łotwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii szczepionek na COVID-19 AstraZeneca.