Szczepienie lisów trwa. Uwaga na spacerach

Wiosenna akcja szczepienia lisów odbywa się na terenie całej Polski. Leki, które mają zabezpieczyć dziko żyjące zwierzęta przed groźną chorobą, znajdują się w przynęcie. Ta może zwabić również domowe czworonogi. Wojewódzcy lekarze weterynarii przestrzegają więc, by zwracać na nie szczególną uwagę podczas spacerów.

Wiosenne szczepienie lisów. Uwaga na spacerach
Wiosenne szczepienie lisów. Uwaga na spacerach
Źródło zdjęć: © Unsplash

18.04.2023 | aktual.: 18.04.2023 14:12

Szczepienie wolno żyjących lisów jest przeprowadzane zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 grudnia 2013 roku. Akcja w poszczególnych województwach odbywa się stopniowo - pomiędzy marcem a końcem kwietnia.

Szczepienie lisów 2023. Uwaga na zwierzęta domowe

Szczepienie lisów jest prowadzone za pomocą doustnego preparatu, rozprowadzonego przez zrzuty z samolotów oraz wykładanego ręcznie. Wojewódzcy lekarze weterynarii informują, że brunatne przynęty wydzielają specyficzny, rybny zapach, który może zwabić nie tylko lisy, ale również inne zwierzęta - w tym koty oraz psy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zalecam trzymanie psów na smyczy, a kotów w zamkniętych pomieszczeniach, aby nie miały kontaktu ze szczepionką - apeluje lekarz weterynarii, podkreślając, że każdorazowy kontakt zwierzęcia domowego lub gospodarczego z preparatem należy zgłosić do weterynarza lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Wiosenne szczepienie lisów. Preparatu nie należy dotykać

Lekarze weterynarii ostrzegają równocześnie, że pakietów ze szczepionką nie należy dotykać, bo przynęty będą wtedy omijane przez lisy, co w konsekwencji może doprowadzić do mniejszej liczby zaszczepionych zwierząt. W przypadku kontaktu szczepionki z uszkodzoną skórą, błonami śluzowymi bądź oczami należy natychmiast oczyścić miejsca, a także niezwłocznie zgłosić się do lekarza bądź najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki, lisy są zwierzętami, które są najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia pozwalają zmniejszyć ryzyko ich zachorowania, a także dalszego rozprzestrzeniania się niebezpiecznej choroby.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)