Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejne pomysły ws. niezaszczepionych
Już ponad 4,5 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych, a kolejne osoby czekają na przyjęcie pierwszej dawki. Jednak spory odsetek nadal sprzeciwia się jak na razie jedynemu skutecznemu remedium na koronawirusa. A eksperci coraz częściej mówią o rozmaitych konsekwencjach dla osób niechętnych wobec szczepionek.
Rząd próbuje walczyć z nadal jednak niską frekwencją osób, które przystępują do szczepień. W piątek premier z grupą sportowców zainaugurował akcję "Ostatnia Prosta", która zachęca Polaków do jak najliczniejszego zaszczepienia. - Jeśli solidarnie przystąpimy do programu szczepień, to będzie to ostatnia prosta. Może długa, może trwająca jeszcze kilka tygodni, ale ostatnia w tej walce z wirusem - mówił Mateusz Morawiecki.
Mimo to wciąż istnieje spora grupa, która nie zamierza przystąpić do Narodowego Programu Szczepień. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski wynika, że co trzeci ankietowany nie zamierza w ogóle się zaszczepić przeciw COVID-19.
Jako pierwszy o rozwiązaniach wobec osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 mówił w rozmowie z Radiem ZET prof. Miłosz Parczewski ze szczecińskiej kliniki chorób zakaźnych, jeden z doradców premiera do spraw walki z koronawirusem. Lekarz zasugerował, że można by wprowadzić godzinę policyjną dla niezaszczepionych lub zakazać im przemieszczania się między województwami.
Burza po materiale o ochronie Jarosława Kaczyńskiego. Radosław Fogiel mówi o pogróżkach
Szczepienia przeciwko COVID-19. "Niezaszczepieni powinni zapłacić"
- Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych - mówił w rozmowie ze stacją. Jak tłumaczył, nie można nikogo siłą, ani przepisami zmusić do szczepienia się przeciwko COVID-19, ale można sprawić, żeby taka osoba sama zdecydowała, że się zaszczepi.
Z kolei w rozmowie z "Faktem" dr Piotr Rzymkowski postuluje wprowadzeni obowiązku szczepień dla personelu medycznego, ale już dla reszty Polaków pozostawić wolny wybór, ale z "założeniem, że jeżeli zrezygnowaliśmy z możliwości bezpłatnego otrzymania szczepionki, to pokrywamy wszelkie koszta opieki medycznej związanej z ewentualnym zachorowaniem na COVID-19".
- Wystarczy natomiast, że ograniczenia dla niezaszczepionych wprowadzą inne kraje. Kto lubi lub musi podróżować będzie musiał się wtedy z nimi liczyć - zaznaczył ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W rozmowie z tabloidem inny ekspert proponuje, żeby szczepienia przeciwko COVID-19 były obowiązkowe dla wszystkich. Dr Krysztof Kuszewski dodaje, że osoby, które nie chciałyby przyjąć dawki szczepionki, powinny ponieść kary finansowe.