Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejne pomysły ws. niezaszczepionych

Już ponad 4,5 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych, a kolejne osoby czekają na przyjęcie pierwszej dawki. Jednak spory odsetek nadal sprzeciwia się jak na razie jedynemu skutecznemu remedium na koronawirusa. A eksperci coraz częściej mówią o rozmaitych konsekwencjach dla osób niechętnych wobec szczepionek.

Share
Szczepienia przeciw COVID-19. Kolejne pomysły ws. niezaszczepionychŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/CLAUDIO PERI
d2robgu

Rząd próbuje walczyć z nadal jednak niską frekwencją osób, które przystępują do szczepień. W piątek premier z grupą sportowców zainaugurował akcję "Ostatnia Prosta", która zachęca Polaków do jak najliczniejszego zaszczepienia. - Jeśli solidarnie przystąpimy do programu szczepień, to będzie to ostatnia prosta. Może długa, może trwająca jeszcze kilka tygodni, ale ostatnia w tej walce z wirusem - mówił Mateusz Morawiecki.

Mimo to wciąż istnieje spora grupa, która nie zamierza przystąpić do Narodowego Programu Szczepień. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez BioStat dla Wirtualnej Polski wynika, że co trzeci ankietowany nie zamierza w ogóle się zaszczepić przeciw COVID-19.

Jako pierwszy o rozwiązaniach wobec osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19 mówił w rozmowie z Radiem ZET prof. Miłosz Parczewski ze szczecińskiej kliniki chorób zakaźnych, jeden z doradców premiera do spraw walki z koronawirusem. Lekarz zasugerował, że można by wprowadzić godzinę policyjną dla niezaszczepionych lub zakazać im przemieszczania się między województwami.

Burza po materiale o ochronie Jarosława Kaczyńskiego. Radosław Fogiel mówi o pogróżkach

Szczepienia przeciwko COVID-19. "Niezaszczepieni powinni zapłacić"

- Nie można dać takim ludziom szansy na zakażanie innych - mówił w rozmowie ze stacją. Jak tłumaczył, nie można nikogo siłą, ani przepisami zmusić do szczepienia się przeciwko COVID-19, ale można sprawić, żeby taka osoba sama zdecydowała, że się zaszczepi.

d2robgu

Z kolei w rozmowie z "Faktem" dr Piotr Rzymkowski postuluje wprowadzeni obowiązku szczepień dla personelu medycznego, ale już dla reszty Polaków pozostawić wolny wybór, ale z "założeniem, że jeżeli zrezygnowaliśmy z możliwości bezpłatnego otrzymania szczepionki, to pokrywamy wszelkie koszta opieki medycznej związanej z ewentualnym zachorowaniem na COVID-19".

- Wystarczy natomiast, że ograniczenia dla niezaszczepionych wprowadzą inne kraje. Kto lubi lub musi podróżować będzie musiał się wtedy z nimi liczyć - zaznaczył ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W rozmowie z tabloidem inny ekspert proponuje, żeby szczepienia przeciwko COVID-19 były obowiązkowe dla wszystkich. Dr Krysztof Kuszewski dodaje, że osoby, które nie chciałyby przyjąć dawki szczepionki, powinny ponieść kary finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2robgu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2robgu
Więcej tematów