Trwa ładowanie...
d1qtib5
d1qtib5

Szczegóły negocjacji opozycji z PiS;"Dają się robić jak dzieci"

Liderzy PSL i Nowoczesnej negocjują z reprezentującymi PiS Jarosławem Gowinem i Adamem Bielanem możliwość zgłoszenia w Senacie poprawek do budżetu autorstwa opozycji. Według niektórych polityków PiS rozmowy to blef, bo partia rządząca ostatecznie nie pójdzie na ustępstwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qtib5

Według informacji Wirtualnej Polski efektem negocjacji, w których ze strony opozycji są zaangażowani szefowie Nowoczesnej Ryszard Petru i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, była nieoczekiwana deklaracja Stanisława Karczewskiego na Twitterze.

"Jeśli będzie wola, to jako marszałek Senatu, na najbliższym posiedzeniu zgłoszę budżetowe poprawki proponowane przez opozycję" - napisał Karczewski.

Gowin i Bielan głównie słuchają

d1qtib5

- Rozmawiamy na różnych płaszczyznach, ale Gowin i Bielan bardziej słuchają naszych propozycji, niż deklarują możliwość kompromisu dotyczącego rozwiązania kryzysu parlamentarnego - mówi WP poseł PSL znający szczegóły negocjacji.

Według informacji WP ludowcy uzgodnili, że od kilkunastu do kilkudziesięciu poprawek opozycji zostanie zgłoszonych przez senatorów PiS, jednak nie ustalili konkretnie, o jakie poprawki chodzi.

Bardziej sceptyczna wobec tych ustaleń jest wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, która ocenia w rozmowie z WP, że zgłoszenie kilkunastu poprawek "nie rozwiązuje sprawy", bo potrzebna jest "rzetelna debata nad budżetem".

Według posłanki rozmowy jednak trwają, bo Nowoczesna jest w stanie rozmawiać z każdym.

d1qtib5

Nieoficjalnie politycy partii Ryszarda Petru przyznają, że biorą pod uwagę zakończenie okupacji sali plenarnej po 11 stycznia, jeśli dojdzie do porozumienia z PiS, które pozwoli zakończyć kryzys parlamentarny.

W rozmowach dotyczących poprawek do budżetu nie biorą udziału politycy Platformy.

- Były próby kontaktu z Platformą, ale oni nie chcieli rozmawiać. Idą na twardo - ocenia WP polityk zbliżony do władz PiS.

Politycy PO zaprzeczają i deklarują, że nie wierzą w dobre intencje partii Jarosława Kaczyńskiego.

d1qtib5

Czeka ich rozczarowanie

- Politycy PSL i Nowoczesnej pewnie jako pierwsi proponowali podjęcie rozmów. I czeka ich rozczarowanie. Petru już raz po spotkaniu z Kaczyńskim widział światełko w tunelu - śmieje się jeden z polityków PO.

Podobne oceny zdarzają się też w PiS.

- Nowoczesna i PSL dają się robić jak dzieci. Do rozmów są wystawieni Gowin Bielan, bo prezes by się nie zniżał do spotkania z Petru. Ale dzięki temu PiS będzie mogło łatwiej się z tych ustaleń wycofać - mówi WP poseł PiS.

- Czasem odnoszę wrażenie, że obu stronom chodzi wyłącznie, by grać na czas - ocenia Piotr Zgorzelski z PSL.

d1qtib5

Podziel się opinią

Share

d1qtib5

d1qtib5
Więcej tematów