"Ludzie kupują wszystko". Szaleństwo w sklepach, tłumy i puste półki
Sylwester coraz bliżej. Przygotowania do karnawałowej zabawy widać przede wszystkim w supermarketach, które przeżywają teraz prawdziwe oblężenie. Czytelnicy WP nadesłali nam zdjęcia, na których widać sobotnie długie na kilkanaście metrów kolejki do kas. Niektóre półki były już kompletnie puste.
Tuż po Bożym Narodzeniu w sklepach najpopularniejszych sieci handlowych pojawiły się oferty sylwestrowo-noworoczne. Wśród nich znalazły się nie tylko promocje na fajerwerki i sztuczne ognie. Klienci chętnie kupują także artykuły spożywcze, z których później przygotowane zostaną dania na sylwestrową imprezę.
Tłumy w sklepach dostrzec można było w sobotę m.in. w Biedronce przy ul. Podskarbińskiej w Warszawie. - Już na parkingu było więcej samochodów niż zazwyczaj. Ludzie pchają wypakowane wózki do aut - powiedział w rozmowie z WP pan Patryk, mieszkaniec Pragi Południe.
Mimo otwarcia wszystkich kas w środku sklepu stały długie kolejki, co widać na zdjęciach. - Pracownicy ledwo wyrabiają się z dokładaniem towaru. Ludzie kupują wszystko, w koszykach przebija się dużo alkoholu i owoców - usłyszeliśmy.
Na półkach w sobotę wieczorem było już widać pustki m.in. na regałach z gazowanymi napojami. Brakowało też niektórych warzyw czy pieczywa.
Te sklepy będą otwarte 31 grudnia
Mimo ograniczenia handlu, obowiązującego w czasie sylwestra, część sklepów i punktów sprzedaży może prowadzić tego dnia działalność. Ich listę wskazuje Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wśród przeszło 30 rodzajów placówek nieobjętych zakazem sprzedaży znalazły się między innymi:
- stacje paliw płynnych,
- kwiaciarnie,
- piekarnie i cukiernie,
- punkty, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami, dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych,
- sklepy, znajdujące się w zakładach hotelarskich, na dworcach i lotniskach,
- punkty, zlokalizowane w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku,
- apteki i punkty apteczne,
- sklepy, w których klientów obsługuje właściciel lub członkowie jego rodziny.
Warto jednak pamiętać, że ze względu na wypadający 31 grudnia sylwester, część punktów może pracować krócej, niż w czasie standardowej niedzieli niehandlowej.