Sytuacja powodziowa w Polsce - najnowsze dane
Kulminacja fali na Wiśle przechodzi przez teren województwa kujawsko-pomorskiego. Sytuacja na tamie we Włocławku jest w tym momencie stabilna. Na Odrze fala kulminacyjna jest aktualnie na obszarze województwa lubuskiego. Służby cały czas patrolują wały przeciwpowodziowe.
Województwo kujawsko-pomorskie
Kulminacja fali na Wiśle przechodzi przez teren województwa kujawsko-pomorskiego. Sytuacja na tamie we Włocławku jest stabilna. Poziom wody w Wiśle we Włocławku wynosi (na godz. 21.30) 730 cm. Wieczorem miał 740 cm a po południu 750 cm. Zrzut wynosi 5100 m3/s.
Dla Torunia najtrudniejszy będzie piątkowy ranek. W nocy z piątku na sobotę fala dotrze do Bydgoszczy. Do Świecia przyjechała Zawodowa Kompania Powódź. Kilkudziesięciu strażaków z Wielkopolski będzie pomagać służbą ratowniczym bronić prawie 25 kilometrów wałów w powiecie świeckim. Druga fala powodziowa dotrze do Świecia w weekend.
Województwo mazowieckie
Poziom Wisły w Warszawie powoli opada - w czwartek o godz. 21 wyniósł 697 cm, co oznacza że przekracza stan alarmowy o 47 cm. Jak powiedział Grzegorz Trzeciak ze stołecznej straży pożarnej, sytuacja jest stabilna, nie ma niepokojących przecieków wałów.
Przy zjeździe z Mostu Siekierkowskiego na Wał Miedzeszyński, w okolicach ul. Kosmatki - jak podał Trzeciak - z fragmentu jezdni zdjęto nawierzchnię, by sprawdzić na ile poważne jest podmywanie jej przez wody gruntowe. - ZDM obawia się, że gdyby ruch został przywrócony, mogłoby dojść do zapadnięcia się asfaltu, dlatego zdecydowano się na odkrywkę - dodał.
W piątek czynne będę przedszkola, szkoły i żłobki, zamknięte z powodu zagrożenia powodziowego, m.in. na Pradze, Białołęce, w Wilanowie i Wawrze. Władze miasta zdecydowały, że wygospodarują środki na walkę z plagą komarów, która jest jednym ze skutków powodzi.
W miejscowości Świniary w gminie Słubice woda przelewa się przez usypaną przez żołnierzy i strażaków opaskę z piasku.
W powiecie lipskim w gminach Chotcza i Solec przesiąknięcia w wałach przeciwpowodziowych są na bieżąco zabezpieczane. Rozlewisko z przerwanego wału nadal zagraża miejscowości Wola Pawłowska. Woda zalała część Woli Pawłowskiej, która jest położona za prawym wałem rzeki Kamiennej. Ewakuowano 15 osób z zagrożonego terenu.
W powiecie zwoleńskim podtopionych jest 19 domów w Lucimi i pięć w Borowcu. Łącznie zalanych zostało około 500 ha, poszkodowane są 83 osoby. Zalana jest droga powiatowa od strony Andrzejowa. Droga dojazdowa do miejscowości Lucimia od strony Janowic jest przejezdna. Działania skupiają się na monitorowaniu wału głównego miejscowości Lucimia.
W miejscowości Borowiec prowadzony jest monitoring stanu wody. Mieszkańcom dostarczana jest żywność.
W powiecie garwolińskim służby na bieżąco monitorują i uszczelniają wały przeciwpowodziowe.
W powiecie otwockim stwierdzono uszkodzenia w koronie wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach: Kosumce, Ostrówek, Glinki, Kępa Nadbrzeska i Nadbrzeż. Wały przeciwpowodziowe są na bieżąco uszczelniane, trwa dostarczanie piasku, prowadzony jest stały monitoring i kontrola miejsc zagrożonych przez patrole Straży Miejskiej, Policji, PSP, OSP.
Na terenie gminy Sobienie Jeziory w okolicy Gusina oraz Kępy Nadbrzeskiej w gminie Karczew wystąpiły niewielkie przesiąknięcia.
W Warszawie na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Sytuacja jest stabilna. Zakończono działania ratownicze na wale Zawadowskim (okolice ulic Korzennej i Spiralnej).
W powiecie płockim w gminie Gąbin zalanych jest 171 domów, a 74 są podtopione. W gminie Słubice zalanych i podtopionych jest 211 domów. W gminach: Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów, Wyszogród, Mała Wieś sytuacja jest stabilna.
Na terenie Płocka na bieżąco monitorowane i uszczelniane są wały przeciwpowodziowe. Sytuacja w mieście jest stabilna. Prowadzona jest akcja umacniania i uszczelniania wałów rzek: Wisły, Słupianki i Rosicy na Osiedlu Borowiczki.
Na terenie województwa alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w powiatach: kozienickim (gminy: Gniewoszów, Sieciechów, Kozienice i Magnuszew), zwoleńskim (gmina Przyłęk), lipskim, garwolińskim (gminy Maciejowice i Wilga), płockim (gminy: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Słubice, Gąbin i Nowy Duninów), płońskim i sochaczewskim (gminy: Brochów, Iłów i Młodzieszyn), zwoleńskim (gminy: Solec n/Wisłą, Chotcza i Białobrzegi miasto i gmina), nowodworskim (gminy Nasielsk i Pomiechówek), warszawskim zachodnim i legionowskim oraz w miastach: Płock i Warszawa.
Województwo pomorskie
W ujściowym odcinku Wisły zanotowano wzrosty stanów wody odpowiednio: w Tczewie o 17 cm, Gdańskiej Głowie o 16 cm, w Przegalinie o 16 cm, Świbnie o 9 cm i w Ujściu Wisły o 6 cm.
Na Zatoce Gdańskiej (Gdańsk Port Północny) poziom morza wzrósł o trzy cm i nie utrudnia swobodnego spływu wody z Wisły do morza Bałtyckiego.
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w najbliższych godzinach poziomy wody w Wiśle nadal będą rosły.
Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle w okolicach Tczewa może nastąpić w godzinach wieczornych w sobotę. W ciągu najbliższej doby w Tczewie przewiduje się dalszy wzrost stanu wody powyżej stanu alarmowego.
Na bieżąco prowadzony jest monitoring pomorskich kąpielisk. W dalszym ciągu nie stwierdzono zagrożenia epidemiologicznego w kąpieliskach nadmorskich.
Do Bałtyku fala wezbraniowa dotrze w najbliższy weekend. Województwo lubuskie
Przez teren województwa przechodzi druga fala kulminacyjna Odry. W tej chwili jej czoło znajduje się na wysokości Nietkowa i zbliża się do Krosna Odrzańskiego.
Wysokość drugiej fali kulminacyjnej jest niższa o około metr w porównaniu do pierwszej fali majowej.
Utrzymanie się stanów alarmowych na Odrze po przejściu fali kulminacyjnej będzie trwać 3-4 dni, na Warcie około dwóch tygodni.
Poziom wody w Warcie stale obniża się, spadki dobowe wynoszą około 15 cm. Nie przewiduje się drugiej fali kulminacyjnej Warty.
Wszystkie ewakuowane osoby powróciły do swoich domów.
Województwo lubelskie
Woda z rozlewisk spływa już do Wisły. Służby na bieżąco monitorują sytuację na wałach przeciwpowodziowych.
W gminie Wilków woda wyrządziła straty w 1900 gospodarstwach. Szkody w wyniku powodzi poniosło także 870 gospodarstw w gminie Łaziska. 150 z kolei ucierpiało w Janowcu. Tyle samo w gminie Puławy. W Annopolu i Kazimierzu Dolnym jest ich ponad 80.
Sytuacja na terenie gmin nadwiślańskich powoli stabilizuje się. Po spływie wody do Wisły i odpompowaniu wody z rozlewisk służby sanitarne przystąpią do dezynfekcji i uzdatniania studni. Na obszarze powodziowym zalanych jest ich około 600.
Służby na bieżąco obserwują i monitorują zabezpieczenia przeciwpowodziowe ułożone w miejscowościach: Dobre, Kosiorów i Żmijowiska. Umacnianie wałów trwa m.in. w Kępie Gosteckiej.
W powiecie puławskim ratownicy zabezpieczają wał poprzeczny w miejscowości Brześce Kolonia i umacniają wał przeciwpowodziowy w Parchatce. Wypompowywana jest również woda z piwnic w Kazimierzu Dolnym.
W powiecie ryckim utrzymują się nadal liczne i duże rozlewiska wody wzdłuż wałów przeciwpowodziowych spowodowane ich przesiąkaniem. Wały zabezpieczone są workami z piachem.
W powiecie kraśnickim akcja prowadzona jest głównie w dolinie Janiszowskiej gdzie stwierdzono przesiąknięcia wałów przeciwpowodziowych. Ratownicy nadal wzmacniają wały workami z piaskiem.
Stany alarmowe na Wiśle w Lubelskiem są wciąż przekroczone.W Annopolu o 75 cm, w Puławach o 102 cm i Dęblinie o 70 cm.
W ciągu ostatnich 6 godzin rzeka opadła na wodowskazach w regionie od 10-ciu do 16-tu centymetrów, najwięcej w Annopolu.
Województwo podkarpackie
W ciągu najbliższej doby na Wiśle powyżej Dęblina oraz na wszystkich jej dopływach na obszarze województwa utrzymuje się tendencja spadkowa stanów wody w strefie stanów wysokich przy przekroczonych stanach ostrzegawczych od Szczucina do Sandomierza na Wiśle i w Radomyślu na Sanie oraz stanów alarmowych na Wiśle poniżej Sandomierza.
Województwo wielkopolskie
O kolejnych 20 metrów sześciennych wody na sekundę zmniejszony zostanie zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Od godziny 15.00 jest utrzymywany na poziomie 140 m3/s.
Województwo świętokrzyskie
W nadwiślańskich powiatach od ujścia Dunajca woda opada i jest na poziomie stanów ostrzegawczych lub poniżej. Woda wraca do koryta Wisły i cieków przywiślańskich. Śluzy wałowe zalanych przyległych terenów otwierają się i woda schodzi do koryta rzeki. Poziom wody na Wiśle w ciągu ostatniej doby obniżył się średnio o pół metra. Wisła na odcinku od Sandomierza do granicy województwa jest monitorowana. Stan ostrzegawczy utrzymuje się na wodowskazach w Szczucinie i Sandomierzu, natomiast stan alarmowy w Zawichoście i Annopolu.
Dopływ wody z Wisły na tereny zalane w Sandomierzu powoli zanika.
Wyrwa na wałach Wisły na rzece Opatówka została uszczelniona i nie ma dalszego dopływu wody na zalane tereny. Zmniejszył się znacznie dopływ wody z Wisły przez wyrwę w wale w miejscowości Winiary.
Mieszkańcy ewakuowani z zalanych terenów (oprócz Sandomierza) zaczynają powracać do swoich domów.