Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka: Rosja kontynuuje naloty bombowe wokół Palmiry
• Organizacja informuje o serii zmasowanych ataków lotniczych
• Według niej zginęło co najmniej 26 osób
• Bombardowano okolice miasta Tadmyr w północnej części Pustyni Syryjskiej
• To tam znajdują się pozostałości starożytnego miasta Palmira
Dwadzieścia sześć osób zginęło w wyniku nalotów przeprowadzonych przez lotnictwo rosyjskie w pobliżu Palmiry w północnej części Pustyni Syryjskiej - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Wszystkie ofiary zginęły na drodze prowadzącej z miejscowości As-Suchna do pochodzącego z III wieku zespołu ruin starożytnej Palmiry, który od maja 2015 roku jest pod kontrolą Państwa Islamskiego (IS). Dżihadyści dokonali w tym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleksie nieodwracalnych zniszczeń.
Naloty bombowe prowadzone przez rosyjskie samoloty i ostrzał ze śmigłowców pozwoliły syryjskiej armii rządowej na zajęcie jednego ze wzgórz na zachód od pochodzącego z III wieku zespołu ruin starożytnej Palmiry, który od maja 2015 roku znajduje się pod kontrolą Państwa Islamskiego. Dżihadyści dokonali w tym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleksie nieodwracalnych zniszczeń.
Zdaniem działającego w Londynie Obserwatorium, które zbiera i opracowuje dane nadchodzące od informatorów w Syrii, siły rządowe zbliżyły się na odległość 4 km od Palmiry na odcinku zachodnim i północnym. "Jeśli natarcie doprowadzi do zajęcia Palmiry, będzie to bardzo ważne zwycięstwo otwierające drogę ku terytoriom położonym przy granicy z Irakiem" - zaznaczono w komunikacie.
Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej gen. Nikołaj Pankow oświadczył, że lotnictwo rosyjskie będzie kontynuować ataki z powietrza na cele terrorystyczne w Syrii mimo wycofania większej części rosyjskiego kontyngentu wojskowego z tego kraju. Decyzja o ewakuacji z Syrii części rosyjskich sił lotniczych zapadła w poniedziałek. Prezydent Władimir Putin tłumaczył, że decyzja ta była uzgodniona z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem.
Z Syrii do Rosji powrócił samolot transportowy T-154 oraz wielozadaniowe bombowce taktyczne Su-34. Eksperci nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy i kiedy zostaną wycofane z Syrii pozostałe elementy rosyjskiego potencjału: samoloty myśliwsko-bombowe Su-24 o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolne do działań w każdych warunkach atmosferycznych, silnie opancerzone i uzbrojone samoloty szturmowe Su-25 oraz baterie rakiet przeciwlotniczych S-400 Triumf, które zostały rozmieszczone w Syrii po zestrzeleniu przez tureckie lotnictwo rosyjskiego myśliwca Su-24M.
Szef administracji prezydenckiej Siergiej Iwanow zapowiedział w poniedziałek, że wycofanie rosyjskiego lotnictwa nie będzie dotyczyć "najbardziej nowoczesnych" systemów antyrakietowych. Nie uściślił jednak, czy chodzi o baterie S-400 Triumf, które zapewniają ochronę przeciwlotniczą bazy w Latakii - zauważają agencje.