Trwa ładowanie...
d3swabc
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Syryjskie lotnictwo zaatakowało islamistów koło Aleppo

• Syryjskie samoloty bojowe zaatakowały pozycje islamistów
• Naloty miały miejsce w pobliżu Aleppo, największego miasta Syrii
• O ataku poinformowały obie strony konfliktu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syryjskie lotnictwo zaatakowało islamistów koło Aleppo
(AFP, Fot: Mohammad al-Hussein)
d3swabc

Naloty były odpowiedzą władz po uzyskaniu niedawnych zdobyczach terytorialnych rebeliantów w tym rejonie.

Celem dziesiątków uderzeń lotniczych były okolice miasta Chan Tuman, z którego rebelianci wyparli w czwartek siły lojalne wobec rządu Syrii oraz sprzymierzonego z nim Iranu - podały źródła opozycyjne i media państwowe.

Przez większą część trwającej już szósty rok wojny Aleppo było podzielone na strefy kontrolowane przez wojska rządowe i rebeliantów, a przez jego okolice przebiegają ważne szlaki zaopatrzeniowe do sąsiedniej Turcji.

d3swabc

Armia syryjska poinformowała o dokonaniu w niedzielę silnych ataków na "ugrupowania terrorystyczne", ale nie podała żadnych szczegółów na temat swych ewentualnych zdobyczy terytorialnych. Według telewizji Manar, która należy do wspieranego przez Iran libańskiego szyickiego Hezbollahu, trwają zacięte walki z rebeliantami sunnickimi.

Dzięki korzystaniu od września z militarnego wsparcia Rosji siły rządowe znacznie zwiększyły swój stan posiadania w północnej Syrii, ale dotkliwą porażką była dla nich utrata położonego na południe od Aleppo Chan Tuman, które zdobył islamistyczny sojusz Dżaisz al-Fatah. W skład tej formacji wchodzi między innymi powiązany z Al-Kaidą Front Nusra.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych bojownik Frontu Nusra poinformował, że jego ugrupowanie kontynuuje natarcie w kierunku południowym, ku będącemu ostoją Hezbollahu i sił irańskich miastu Hadar. Front Nusra nie jest stroną obecnego porozumienia rozejmowego w Syrii.

d3swabc

Podziel się opinią

Share

d3swabc

d3swabc
Więcej tematów