Trwa ładowanie...

Syryjski rząd nie odda władzy podczas rozmów pokojowych

Syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi zapowiedział, że w trakcie rozmów pokojowych nie będzie poruszany temat oddania sterów władzy przez rząd w Damaszku. Podkreślił jednocześnie, że Baszar al-Asad pozostanie na swym stanowisku.

Syryjski rząd nie odda władzy podczas rozmów pokojowychŹródło: AFP, fot: Louai Beshara
d14n2gh
d14n2gh

Omran Ahid ez-Zubi podkreślił podczas rozmowy z syryjską telewizją państwową, że zbliżające się rozmowy w Genewie są elementem zwykłego procesu politycznego, "a nie przekazaniem władzy ani próbą tworzenia nowych władz".

- Syria, państwo, naród, ludzie pozostaną i Asad będzie nadal prezydentem tego kraju - podkreślił minister informacji.

Kolejna tura rozmów pokojowych w sprawie Syrii ma się odbyć w listopadzie. Celem konferencji Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu Asada i syryjskich rebeliantów.

Głębokie podziały w opozycji

Problemem dla organizatorów konferencji jest skład delegacji ze strony syryjskiej opozycji z powodu rozbieżności w jej łonie oraz zagrożenia ze strony radykalnych ugrupowań zbrojnych. Między grupami składającymi się na antyreżimową opozycję w Syrii istnieją poważne podziały; została ona już poważnie osłabiona przez wewnętrzne konflikty oraz odejście niektórych ugrupowań islamistycznych, które często wdają się ostatnio w zbrojne starcia z siłami umiarkowanej opozycji.

Na razie nie ustalono konkretnej daty konferencji Genewa 2. Z dotychczasowych informacji wynika, że do rozmów może dojść pod koniec listopada.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka konflikt w Syrii kosztował od marca 2011 roku życie ponad 115 tysięcy ludzi.

d14n2gh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14n2gh
Więcej tematów