Trwa ładowanie...

Syria: rebelianci rozstrzelani przez bojowników Al-Kaidy

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą rozstrzelali w Syrii dowódcę rywalizującej z nimi grupy rebeliantów i sześciu jego żołnierzy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nagranie z egzekucji zostało opublikowane w internecie.

Syria: rebelianci rozstrzelani przez bojowników Al-KaidyŹródło: YouTube.com
daydfdz
daydfdz

Zdaniem organizacji, która ma siedzibę w Londynie, za rozstrzelanie rebeliantów odpowiada powiązane z Al-Kaidą Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie (ISIL). Z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że egzekucji dokonano w mieście Atarib. Jednocześnie agencja Reutera zastrzega, że nagrania nie udało się niezależnie zweryfikować.

Publiczna egzekucja

Na opublikowanym nagraniu widać zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn, a także baner ISIL. Islamiści identyfikują swych jeńców jako członków brygady Ghurabaa al-Szam, umiarkowanych islamistów, którzy jako jedni z pierwszych walczyli przeciwko władzy w Syrii. Wśród nich znajdował się Hassan Dżazera - dowódca oddziału.

- Hassan Dżazera jest najbardziej skorumpowanym, największym złodziejem - podkreśla na nagraniu jeden z islamistów, przemawiając do tłumu zgromadzonych na egzekucji mężczyzn.

Zamaskowany islamista podkreślił, że ludzie Dżazery zostali oskarżeni o uprowadzenia i skazani przez sąd religijny sprawowany przez ISIL.

daydfdz

Gdy kończy się odczytywanie "wyroku", padają strzały wymierzane pojedynczo w głowy siedmiu, klęczących mężczyzn. Tymczasem zgromadzony wokół tłum wykrzykuje "Allahu Akbar". Kilka osób nagrywa egzekucję telefonami komórkowymi.

Rozłam w zbrojnej opozycji

W maju br. grupa islamskich rebeliantów wystąpiła przeciwko Ghurabaa al-Szam. Osią sporu były różnice zdań ws. podziału łupów i kontrolowanych terytoriów. 100-osobowy oddział Dżazery był pozostałością większej jednostki, która liczyła około 2 tysięcy bojowników. Z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że do zatrzymania przywódcy grupy i jego ludzi doszło w październiku.

ISIL to organizacja stworzona przez szefa Al-Kaidy w Iraku Abu Bakra al-Bagdadiego. Syryjscy bojownicy oskarżają ISIL o atakowanie rebeliantów i cywilów, zwłaszcza o uprowadzenia i publiczne egzekucje na kontrolowanych przez tę organizację terenach.

Źródła: PAP, WP.PL, YouTube.com

daydfdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daydfdz
Więcej tematów