ŚwiatSyria: rebelianci rozpoczynają ofensywę, by przełamać oblężenie Aleppo

Syria: rebelianci rozpoczynają ofensywę, by przełamać oblężenie Aleppo

Syria: rebelianci rozpoczynają ofensywę, by przełamać oblężenie Aleppo
Źródło zdjęć: © AFP | George Ourfalian

28.10.2016 12:45, aktual.: 28.10.2016 13:49

• Miasto od tygodni otoczone jest przez syryjskie siły rządowe

• Od rana słychać strzały i wybuchy, a ponad miastem unosi się ciemny dym

• Prorządowa telewizja Al-Majadin informuje o atakach we "wszystkich częściach" miasta

• W oblężeniu pozostaje 275 tys. Syryjczyków.

Grupy syryjskich rebeliantów ogłosiły, że rozpoczynają ofensywę, której celem jest przełamanie oblężenia pozostających pod ich kontrolą dzielnic Aleppo. Miasto jest otoczone przez syryjskie siły rządowe. W piątek od rana w mieście zginęło co najmniej 15 cywilów, a ponad stu zostało rannych.

- Wszystkie oddziały Armii Podboju (islamistycznego sojuszu Dżaisz al-Fatah) ogłaszają początek bitwy o przełamanie oblężenia Aleppo - oświadczył dowódca islamistycznego ugrupowania Ahrar al-Szam, Abu Jusef al-Muhadżir.

Prorządowa telewizja Al-Majadin informuje o atakach we "wszystkich częściach" miasta, "od punktów najdalej wysuniętych na północ, do tych na samym południu". Informowano, że w Aleppo od rana słychać strzały i wybuchy, a ponad miastem unosi się ciemny dym.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie rebelianci zdetonowali ładunki wybuchowe w dwóch samochodach pułapkach w pobliżu pozycji rządowych na południowym zachodzie miasta i wystrzelili setki rakiet. Za kierownicą przynajmniej jednego z samochodów siedział zamachowiec samobójca z Dżabat Fatah al-Szam (dawnego Frontu al-Nusra).

Wystrzelone przez rebeliantów rakiety zabiły w piątek w kontrolowanym przez siły rządowe zachodnim Aleppo co najmniej 15 cywilów i raniły ponad stu - podało Obserwatorium.

Według szacunków ONZ we wschodniej, rebelianckiej części Aleppo, w oblężeniu pozostaje 275 tys. Syryjczyków.

W piątek w Moskwie, aby omówić sytuację w ogarniętej wojną domową Syrii, spotykają się szefowie MSZ Rosji, Syrii i Iranu, Siergiej Ławrow, Walid el-Mualim i Mohammad Dżawad Zarif.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (34)
Zobacz także