WP

Syria: prawie 70 cywilnych ofiar ataków rządowego i rosyjskiego lotnictwa

• Syryjskie i rosyjskie lotnictwo zintensyfikowały w ciągu ostatnich 24 godzin naloty w Aleppo i innych rejonach na północy Syrii
• Ataki prowadzono w strefach pod kontrolą rebeliantów i dżihadystów
• Zginęło w nich jednak prawie 70 cywilów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syria: prawie 70 cywilnych ofiar ataków rządowego i rosyjskiego lotnictwa
(AFP, Fot: Thaer Mohammed)
WP

Jak poinformowała agencja AFP, od dwóch tygodni walki koncentrują się na południu i południowym wschodzie Aleppo, ale w niedzielę rebelianci ogłosili nowe ataki na kontrolowaną przez siły rządowe dzielnicę Zahra, na zachodnich peryferiach. Aleppo jest podzielone na wschodnie dzielnice kontrolowane przez rebeliantów i dzielnice proreżimowe na zachodzie.

W ciągu minionych 24 godzin syryjskie i rosyjskie lotnictwo atakowało rebelianckie sektory Aleppo i sąsiedniej prowincji Idlib - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, dodając, że "prowincja Idlib to rezerwa kadrowa rebeliantów".

Według mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Obserwatorium w trwających do niedzieli bombardowaniach kontrolowanych przez rebeliantów części Aleppo i w prowincji o tej samej nazwie zginęło co najmniej 45 cywilów, a 22 poniosło śmierć w mieście i prowincji Idlib. Ponadto dziewięciu cywilów zginęło w zachodnim Aleppo w atakach rebeliantów.

WP

Korespondent agencji AFP przekazał, że szczególnie intensywne naloty koncentrują się w dzielnicy Ramusa w Aleppo, od kiedy przeszła ona w ręce rebeliantów tydzień temu. Przez dzielnicę przebiegała główna droga zaopatrzenia sektorów kontrolowanych przez armię rządową. We wschodnich dzielnicach żyje ok. 250 tys. mieszkańców, a w zachodnich - ok. 1,2 miliona.

- Siły reżimu i ich sojusznicy są obecnie pod presją w Aleppo po wielkiej porażce zadanej im przez Armię Podboju (koalicję sił rebeliantów z dżihadystami, w tym z dawnego Frontu al-Nusra) w południowo-zachodniej części miasta - powiedział Rami Abdel Rahman z Obserwatorium.

Polub WP Wiadomości
WP
WP