Trwa ładowanie...

Syria: Koalicja USA użyła zakazanej amunicji kasetowej. Są ofiary

Wojska koalicji kierowanej przez USA zaatakowały miejscowości w prowincji Deir ez Zor, używając amunicji kasetowej. Wiele państw na świecie nie uznaje takiej broni. Są ofiary śmiertelne i ranni.

Share
Syria: Koalicja USA użyła zakazanej amunicji kasetowej. Są ofiary
Źródło: PAP/EPA
d2ergod

Informację o użyciu broni kasetowej podała agencja informacyjna SANA (Syrian Arab News Agency). Najbardziej ucierpieli cywile z miasta Hadżin i wiosce Szaafa na wschodzie syryjskiej prowincji Deir ez Zor - wskutek ataków zginęło kilku mieszkańców, kilkunastu zostało rannych oraz odnotowano znaczące zniszczenia kilkunastu budynków.

Jak podaje agencja SANA, lotnictwo międzynarodowej kolacji pod przywództwem USA dokonywało ataków lotniczych przy użyciu amunicji kasetowej, która jest zakazana międzynarodową konwencją.

d2ergod

Amunicja kasetowa to zazwyczaj bomby, które zawierają do kilkuset ładunków subamunicji. Po namierzeniu celu subamunicja jest uwalniana z głowicy siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. Subamunicja może być odłamkowa, chemiczna, zapalająca lub przeciwpancerna. Pole rażenia broni osiąga wielkość stadionu piłkarskiego.

Amunicja kasetowa jest zakazana od 30 maja 2008 roku. 111 państw podpisało w Dublinie konwencję o zakazie amunicji kasetowej. Wśród tych krajów zabrakło Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin oraz Polski.

Syryjskie media wielokrotnie informowały już, że wojska koalicji pod przewodnictwem USA używały też białego fosforu, który jest uznawany za broń masowego rażenia i zakazany.

d2ergod

Podziel się opinią

Share
d2ergod
d2ergod
Więcej tematów