Trwa ładowanie...
dsd78sn

Syria: Koalicja USA użyła zakazanej amunicji kasetowej. Są ofiary

Wojska koalicji kierowanej przez USA zaatakowały miejscowości w prowincji Deir ez Zor, używając amunicji kasetowej. Wiele państw na świecie nie uznaje takiej broni. Są ofiary śmiertelne i ranni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Syria: Koalicja USA użyła zakazanej amunicji kasetowej. Są ofiary
Syria: Koalicja USA użyła zakazanej amunicji kasetowej. Są ofiary (PAP/EPA)
dsd78sn

Informację o użyciu broni kasetowej podała agencja informacyjna SANA (Syrian Arab News Agency). Najbardziej ucierpieli cywile z miasta Hadżin i wiosce Szaafa na wschodzie syryjskiej prowincji Deir ez Zor - wskutek ataków zginęło kilku mieszkańców, kilkunastu zostało rannych oraz odnotowano znaczące zniszczenia kilkunastu budynków.

Jak podaje agencja SANA, lotnictwo międzynarodowej kolacji pod przywództwem USA dokonywało ataków lotniczych przy użyciu amunicji kasetowej, która jest zakazana międzynarodową konwencją.

Amunicja kasetowa to zazwyczaj bomby, które zawierają do kilkuset ładunków subamunicji. Po namierzeniu celu subamunicja jest uwalniana z głowicy siłą wybuchu niewielkiego ładunku prochowego lub siłą odśrodkową. Subamunicja może być odłamkowa, chemiczna, zapalająca lub przeciwpancerna. Pole rażenia broni osiąga wielkość stadionu piłkarskiego.

dsd78sn

Amunicja kasetowa jest zakazana od 30 maja 2008 roku. 111 państw podpisało w Dublinie konwencję o zakazie amunicji kasetowej. Wśród tych krajów zabrakło Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin oraz Polski.

Syryjskie media wielokrotnie informowały już, że wojska koalicji pod przewodnictwem USA używały też białego fosforu, który jest uznawany za broń masowego rażenia i zakazany.

dsd78sn

Podziel się opinią

Share

dsd78sn

dsd78sn
Więcej tematów